ASUS EOS 2 39.6 cm (15.6") Sleeve case Grey
KEY FEATURES
- Comfortably fits most laptops up to 15.6"along with dedicated pockets for your phone, power bank, and pens
- Made of yarn and scratch-resistant and water-repellent 600D polyester
- Two-tone design, available in black and dark gray and oat and light gray
- Built-in luggage strap with convenient hook-and-loop
- Versatile enough to use as a shoulder bag, a notebook carry bag
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS EOS 2. Case type: Sleeve case, Maximum screen size: 39.6 cm (15.6"). Weight: 480 g. Surface coloration: Monochromatic
ASUS EOS 2 Carry Bag is perfect for your 15.6 inch laptop, tablet and accessories. Named after the Greek goddess of dawn, EOS 2 Carry Bag is durable and versatile, and it can double as a shoulder bag that effectively protects your valuables from the elements.
There's also an external zipper pocket to keep your phone and other essentials within reach.
ASUS EOS 2 Carry Bag delivers a sense of style with its two-tone design, available in Black and Dark Gray, or Oat and Light Gray. Made of yarn and scratch-resistant and water-repellent 600D polyester, it's fashionable and yet durable enough for everyday use.
At just 0.48 kilograms, it's lightweight, too.
Inside, there's room for up to a 15.6-inch laptop, along with dedicated pockets for your phone, power bank, and pens.
There's also a mesh pocket where you can store your documents or smaller accessories
ASUS Collection: Design is in the Details
As part of the asus collection, ASUS EOS 2 Carry Bag exudes a touch of elegance.
With exquisite details, including a woven ASUS Collection label and precision-cut zippers,
EOS 2 lets you show off your sense of style while keeping your valuables organized and safe.
Carry, Your Way
Carry it by the soft-touch nylon handle, or sling it across your shoulder with the adjustable padded strap.
ASUS EOS 2 Carry Bag even has a convenient built-in luggage strap.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Polyester |
| Product main colour | Grey |
| Brand compatibility | Universal |
| Front pocket | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Protection features | Water repellent |
| Closure type | Zipper |
| Quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 280 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 480 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 240 x 360 x 20 mm |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 520 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | BagWarranty Booklet |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Cases products found.