ASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 11.6" Educational Laptop | ARM Cortex 520 4 GB 64 GB eMMC ChromeOS
KEY FEATURES
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 520 processor
- UMA graphics
- 4 GB memory
- 64 GB eMMC
- Military-grade reliability
- ASUS Antimicrobial Guard
- HD Webcam
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: ARM Cortex, Processor model: 520, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: ARM Mali-G52 2EE MC2. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology1, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life2 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2024 |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Educational |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | 520 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt-hours) | 50 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.28 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CZ11 |
| Product family | Chromebook |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.