ASUS BR12FT-CS81XA-3Y 12.2" Touch 2-in-1 Laptop | Intel N N150 8 GB 128 GB UFS Win 11 Pro Education
KEY FEATURES
- Windows 11 Pro Education 64-bit
- Intel N N150 (6MB Cache)
- 31.0 cm (12.2") WUXGA 1920 x 1200 Touch
- 8GB DDR5-SDRAM (1 x 8)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS BR12FT-CS81XA-3Y. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® N, Processor model: N150. Display diagonal: 31 cm (12.2"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: UFS. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro Education. Product colour: Grey
Ruggedized excellence for limitless learning
ASUS BR1204F stands out as an excellent tool for limitless learning in K-12 education, boasting a durable fingerprint-resistant finish and robust modular design that incorporates and replaceable internal components, thereby extending its product lifespan. Smartly crafted to withstand accidental drops, ASUS BR1204F undergoes rigorous testing, meeting US military-grade standards1 and exacting in-house ASUS assessments to ensure unwavering durability — making it the perfect choice for modern education.
1Y Pick up/ return ZENCARE + 2Y Pick up/ return
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | UFS |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt-hours) | 50 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.47 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stylus pen | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.