ASUS A31 Plus TG ARGB BLACK Midi Tower
KEY FEATURES
- Ready for Hidden Connectors: Built for motherboards featuring hidden connectors to optimize cable management for a clutter-free setup
- Broad Compatibility: The A31 PLUS supports up to 360mm radiators combined with fans of up to 80mm thick, plus graphics cards up to 380mm in length and CPU air coolers with heights of up to 165mm
- Panoramic Design: Tempered glass panels on the front and side offer unobstructed views of the main chamber
- 8° Angled Base: The golden angle combines functionality and aesthetics, enhancing airflow efficiency for better thermal performance while widening the viewing angle for a more immersive experience
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS A31 Plus TG ARGB BLACK. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Power supply location: Bottom. Side fans installed: 3x 120 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm, Rear fans diameters supported: 120,140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 238 mm, Depth: 511 mm, Height: 435 mm
Discover Hidden Potential
The ASUS A31 PLUS is a PC case crafted for minimalist mainstream DIY PC builders. It supports a variety of AIO coolers and graphics cards, and easily accommodates motherboards with hidden connector designs, ensuring a clean, clutter-free setup.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 38 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator installed | No |
| Rear radiator installed | No |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator installed | No |
| Top radiator fan sizes supported | 140,240,360,120,280 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 238 mm |
| Depth | 511 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 9.1 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )