ASUS A21 PLUS ARGB PC Case Black | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Hidden Connectors: Compatible with motherboards featuring hidden connectors and maximizes clean cable management for a clutter-free build
- Broad Compatibility: A21 PLUS supports up to 360 mm radiators, graphics cards up to 380 mm in length and CPU air coolers up to 165 mm in height
- Capable Cooling: A21 PLUS features four ARGB fans for exceptional cooling, and the front-panel mesh is 40% porous to maximize the balance of airflow, dust filtering and RGB visibility
- Ample cable management: The A21 PLUS provides a compartment behind the motherboard that is 33 mm wide to keep your wiring tucked away and tidy
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
The ASUS A21 PLUS microATX case offers support for hidden-connector motherboards, 360 mm radiators and 380 mm graphics cards, with two color options, four pre-installed ARGB fans and clean cable management.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Micro Tower |
| Type | PC |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Number of expansion slots | 5 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 38 cm |
| Maximum PSU length | 21 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 465 mm |
| Weight | 8.1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 525 mm |
| Package depth | 288 mm |
| Package height | 493 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )