ARCTIC Xtender VG (Black) Premium E-ATX PC Case with Vertical GPU Mounting
KEY FEATURES
- Midi Tower PC Gaming
- EATX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5" HDD/SSD combo cage
- Number of 2.5" bays: 4 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Illumination Blue, Green Tempered glass panel(s) Anti-dust filter
- Metal, Tempered glass
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ARCTIC Xtender VG (Black) Premium E-ATX PC Case with Vertical GPU Mounting. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX. Side fans installed: 3x 140 mm, Side fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 2x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 231 mm, Depth: 529 mm, Height: 529 mm
Xtend your Cooling
The Xtender is a high-airflow panorama case for maximum air circulation. Five pre-installed fans ensure efficient cooling of high-performance components. The power supply unit (PSU) will be mounted approximately 20 mm above the bottom to ensure an optimal supply of fresh air.
Compatibility for 120 or 140 mm Fans
Modular, removable fan brackets for installing 140 mm fans at the top or on the side.
Supports Two 420 mm Radiators
Supports two 420, 360, 280 or 240 mm radiators for high-performance AIOs and custom loops.
Magnetic Mesh Filters
Easily removable, reinforced filters protect against dust and allow quick cleaning.
Five preinstalled Fans
Xtend your Vision
Functional I/O Panel
No frills. Only the most important and frequently used ports are included.
Tempered Glass Side Panels
Large tempered glass windows provide a clear view of the hardware.
A-RGB PSU Cover
Integrated glass panel with 24 A-RGB LEDs illuminates the lower section of the case.
Xtend your Storage
Flexible Mounting for Up to Six Drives
Supports three 2.5" drives behind the motherboard tray. Removable drive cage holds two 3.5"/2.5" and one additional 2.5" drive.
Xtend your Experience
Includes Accessory Box
Includes extra screws, cable ties and space for additional small parts.
3D Cable Pass-Throughs for Improved Aesthetics
For clean cable routing behind the motherboard and a tidy interior.
Clean Cable Management
Smart cutouts and optimally placed cable straps for easy cable management.
6 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Metal, Tempered glass |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | EATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Blue, Green |
| Illumination location | Case fans, Side |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17.1 cm |
| Maximum graphics card length | 48.2 cm |
| Maximum PSU length | 31.8 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 140 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 2x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan 2 maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Maximum air pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan 2 maximum airflow | 98 cfm |
| Fan rated voltage | 5 - 12 V |
| Fan speed | 600 - 3000 RPM |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator fan sizes supported | 240,280,360,420 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 240,280,360,420 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 231 mm |
| Depth | 529 mm |
| Height | 529 mm |
| Weight | 15.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 327 mm |
| Package depth | 624 mm |
| Package height | 637 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid bearing |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Fan connector | 4-pin |
| Volume | 64 L |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )