AOC G4 27G4ZRE computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Red
KEY FEATURES
- 68.6 cm (27") Black, Red
- HDMI HDMI version: 2.0 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.4
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 260 Hz Response time: 1 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray) Response time (MPRT): 0.3 ms
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: Fast IPS
- Energy efficiency class (SDR): E CE
- Warranty period: 3 year(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
AOC G4 27G4ZRE. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black, Red
The 27G4ZRE combines elite speed and vivid precision for esports-ready performance
The 27G4ZRE elevates your game with a Fast IPS panel, 260Hz OC / 240Hz native refresh rate, and 1ms GtG for ultra-smooth, responsive action. Experience tear-free gameplay with G-Sync Compatible, lightning reactions with Low Input Lag, and exceptional clarity with 0.3ms MPRT. Enhanced by HDR10 and an esports base, it’s designed to keep you ahead in every battle.
3 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Fast IPS |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Local dimming | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Backlight type | W-LED |
| Display technology | LED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 260 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel density | 81.59 ppi |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 290 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 260 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 121.5% |
| Adobe RGB coverage | 87.8% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow сontrol | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Certification | CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| attribute_product_family_name | 29 kWh |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| General | |
|---|---|
| Product family | G4 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 460.7 mm |
| Weight (with stand) | 4.03 kg |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Depth (without stand) | 51.3 mm |
| Height (without stand) | 366.3 mm |
| Weight (without stand) | 3.25 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 6.54 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 92.3% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )