StarTech.com 4-Port USB Hub - USB 3.0 5Gbps, Bus Powered, USB-A to 4x USB-A Hub w/ Optional Auxiliary Power Input - Portable Desktop/Laptop USB Hub, 1ft/30cm Cable, USB Expansion Hub
KEY FEATURES
- 4 PORT USB HUB: Bus-powered USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) expansion hub features a USB-A host connector and 4x USB-A ports, Overcurrent Protection (OCP) & Wake on USB - 4.5W of bus power dynamically shared between 4 downstream ports, with max 4.5W per port
- AUXILIARY POWER INPUT: The USB hub features a Micro USB power input (cable sold separately) to add 4.5W (5V/0.9A) of power to the hub for applications where additional power may be required, such as connecting high power USB devices like SSD drives
- COMPATIBILITY: OS independent - Supports all operating systems, including Windows, macOS, Linux, ChromeOS, Android - Compatible with USB Type-A host devices such as Lenovo X1 Carbon, Dell XPS, Microsoft Surface - Works w/USB 2.0 devices
- EXTRA LONG CABLE: Bus-powered USB dongle with compact housing, ideal for travel - Attached extra-long 1ft. (30cm) host cable for easy setup and to reduce connector strain on 2-in-1 devices, such as Surface Pro 7 and laptops on riser stands
- APPLICATIONS: Add 4x USB-A ports from a single USB-A port for connecting peripherals such as keyboard/mouse, USB SSDs & thumb drives - Ideal for desktops or laptop computers with limited USB ports - USB Event Monitoring utility available for download
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4-Port USB Hub - USB 3.0 5Gbps, Bus Powered, USB-A to 4x USB-A Hub w/ Optional Auxiliary Power Input - Portable Desktop/Laptop USB Hub, 1ft/30cm Cable, USB Expansion Hub. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: Micro-USB, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Grey, Housing material: Plastic. Power supply type: USB, Output voltage: 5 V, Output current: 0.9 A. Width: 54 mm, Depth: 420 mm, Height: 16 mm. Package width: 142 mm, Package depth: 170 mm, Package height: 30 mm
USB Type-A to 4x USB Type-A | USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) | Auxiliary Micro USB Power Input (up to 4.5W)This USB Hub adds four USB-A 3.2 Gen 1 (5Gbps) ports to a USB-A enabled desktop or laptop computer. The USB Hub connects to a USB-A port on a computer, using the built-in 1ft. (30cm) host cable. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480Mbps) devices, ensuring support for a wide range of modern and legacy USB peripherals (e.g., thumb drives, external HDDs/SSDs, HD cameras, mice, keyboards, webcams, and audio headsets).The USB hub is compact in size, facilitating portability when travelling.Bus-Powered with Optional Auxiliary PowerThe USB hub can operate with bus power alone, but features a Micro USB power input that can be connected to a USB power adapter (not included), providing up to 4.5W (5V/0.9A) of power in addition to the 4.5W of bus power from the USB host. This flexibility is ideal for applications where additional power may be required, such as connecting a high-powered USB device, like an external SSD, while using the other ports to connect lower powered devices. The downstream ports are each capable of providing up to 4.5W of power to the connected peripherals. For added protection to this USB hub and the connected host device, the USB hub features Overcurrent Protection (OCP). OCP prevents faulty USB peripherals from drawing more power than is safely allocated.Plug and PlayThis device is OS independent, supporting all operating systems, including Windows, macOS, ChromeOS, and Android. The Hub is automatically detected, configured, and installed upon connection to a host computer, such as Apple MacBook, Lenovo X1 Carbon, and Dell XPS. The extra long built-in 1ft. (30 cm) USB-A host cable enables quick and convenient setup and reduces connector strain on 2-in-1 devices, such as the Surface Pro 7 and laptops on riser stands.Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools ApplicationDeveloped to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that is compatible with a wide variety of IT connectivity accessories. The applicable software for this product is the USB Event Monitoring Utility. Use this utility to track and log any connected USB devices.For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/connectivity-toolsThis product is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.The StarTech.com Advantage
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 5 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | Micro-USB, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.3 m |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 0.9 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 54 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 82 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 133 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 331 mm |
| Master (outer) case length | 473 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | VIA - VL817 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )