StarTech 4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - 60W Power Delivery Passthrough Charging - USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1 Laptop Hub Adapter - MacBook, Dell~4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps)
KEY FEATURES
- USB-C to USB-A HUB WITH POWER DELIVERY: USB 5Gbps Type-C host to 4x USB-A ports w/ this USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed hub; 60W Power Delivery (PD) Passthrough charging
- POWER AND CHARGE YOUR LAPTOP: With Power Delivery 2.0 pass-through (up to 60W) power & charge laptop and this hub when used w/ your USB-C laptop power adapter; 7.4W reserved for hub/downstream ports
- COMPACT & PORTABLE: A light weight hub with durable plastic housing; 5.9 in (15 cm) attached USB-C host cable and small form factor housing [3.7 in (93 mm) x 1.6 in (40 mm) x 0.4 in (1.1 cm)]
- WIDE OPERATING SYSTEM COMPATIBILITY: Automatic install, driverless setup & supports major operating systems including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android; Works w/ USB 2.0/1.1
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; This 4 Port USB C Hub is backed for 2-years by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - 60W Power Delivery Passthrough Charging - USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1 Laptop Hub Adapter - MacBook, Dell~4 Port USB C Hub with 4 USB Type-A Ports (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - 60W Power Delivery Passthrough Charging - USB 3.2 Gen 1 Laptop Hub Adapter - MacBook, Dell. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Power source type: USB. Width: 40 mm, Depth: 93 mm, Height: 11 mm. Package width: 170 mm, Package depth: 30 mm, Package height: 142 mm
Turn a USB Type-C port on your laptop into four USB Type-A ports (5Gbps), plus power and charge your laptop
This compact USB 3.0 hub lets you add four USB-A ports to your laptop, with support for USB power delivery. This means that you can power and charge your laptop through its USB-C port while simultaneously powering the hub.
With its integrated USB Type-C cable and small-footprint design, this versatile hub offers a perfectly portable solution for connecting devices that require traditional USB Type-A ports to your USB-C or Thunderbolt 3 equipped computer.
Take it with you wherever you go
With its compact and rugged design, you can take this portable USB 3.0 hub anywhere you go. Because it’s so compact, it’s easy to tuck into your laptop bag and only takes up a small amount of desk space when you connect it to your workstation. For portable applications, having the integrated host (USB-C) cable means one less thing to remember to carry with you.
Carry fewer cables and power adapters
This USB-C 3.0 hub supports USB Power Delivery 2.0 pass-through up to 60W to power and charge your laptop. Now, instead of carrying multiple cables and power adapters, you can use your laptop’s USB-C power adapter to power both your laptop and the hub. By using just a single power adapter instead of two, you can eliminate clutter and hassle when you work.
Add four USB 3.0 ports in seconds
This USB hub is multi-platform compatible, which means it will work with a wide range of USB-C laptops that use a USB-C power adapter. It also works with a range of operating systems such as Windows, macOS, Linux and Chrome OS. It installs automatically once you connect it to your laptop, so you can be up and running in seconds.
The HB30C4AFPD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- USB-C to USB-A HUB WITH POWER DELIVERY: USB 5Gbps Type-C host to 4x USB-A ports w/ this USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps (USB 3.1 Gen 1/USB 3.2 Gen 1) hub; 60W Power Delivery (PD) Passthrough charging
- POWER AND CHARGE YOUR LAPTOP: With Power Delivery 2.0 pass-through (up to 60W) power & charge laptop and this hub when used w/ your USB-C laptop power adapter; 7.4W reserved for hub/downstream ports
- COMPACT & PORTABLE: A light weight hub with durable plastic housing; 5.9 in (15 cm) attached USB-C host cable and small form factor housing [3.7 in (93 mm) x 1.6 in (40 mm) x 0.4 in (1.1 cm)]
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 5 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Hot-swap | Yes |
| Cable length | 0.15 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | VIA/VLI - VL100, VIA/VLI - VL813 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )