StarTech.com 4 Port USB C Hub w/ 3x USB A & 1x USB C - SuperSpeed 10Gbps USB Type-C 3.1/3.2 Gen 2 Hub - USB Bus Powered - Compact USB-C to USB Adapter Hub - Portable/Laptop Hub - Aluminum~4 Port USB C Hub w/ 3x USB A & 1x USB C - SuperSpeed 10Gbps USB Typ
KEY FEATURES
- 4 PORT USB-C HUB: Expand the connectivity of a USB-C laptop or PC by adding 1x USB-C & 3x USB-A ports with this SuperSpeed USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) adapter hub; Supports USB 3.0/2.0/1.0 devices
- MORE POWER FOR DEVICES: USB bus-powered hub w/ data transfer speeds up to 10Gbps & power up to 15W shared with all downstream devices; Supporting SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, etc.
- COMPACT & PORTABLE: A light weight laptop hub with durable aluminum housing, 9.8 in (25 cm) length attached USB-C host cable and small form factor [4.1 in (105 mm) x 1.8 in (45 mm) x 0.6 in (1.6 cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB-C multiport expansion hub with driverless setup, supports major operating systems incl. Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS & Android; Thunderbolt 3 (TB3) host compatible
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; This 4-Port USB-C Hub is backed for 2-years by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4 Port USB C Hub w/ 3x USB A & 1x USB C - SuperSpeed 10Gbps USB Type-C 3.1/3.2 Gen 2 Hub - USB Bus Powered - Compact USB-C to USB Adapter Hub - Portable/Laptop Hub - Aluminum~4 Port USB C Hub w/ 3x USB A & 1x USB C - SuperSpeed 10Gbps USB Type-C 3.2 Gen 2 Hub - USB Bus Powered - Compact USB-C to USB Adapter Hub - Portable/Laptop Hub - Aluminum. Host interface: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C. Data transfer rate: 10000 Mbit/s, Product colour: Black, Grey, Housing material: Aluminium, Plastic. Power supply type: USB. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10..., Mac operating systems supported: Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High..., Linux operating systems supported: Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04. Width: 45 mm, Depth: 105 mm, Height: 16 mm
USB Type-C Hub | USB 3.1 Gen 2 | 25 cm Host Cable | Bus-Powered | Mac & Windows
Expand the connectivity of your USB-C laptop with this new generation USB-C Gen 2 hub offering 10Gbps supporting greater bandwidth to connected devices and faster data transfer speeds. This bus-powered 4-Port USB-C hub plugs into the USB Type-C or Thunderbolt 3 port on your device, adding one USB-C port and three USB-A ports, so you can quickly connect more USB devices.
Convenient Portability and Easy Setup
This compact, lightweight USB Type-C hub is a convenient and portable addition to your laptop accessories. The USB-C cable is built-in, and hub is bus-powered, so it draws its power directly from your computer’s USB-C port, with no external power required. That means fewer cables to carry with you when you travel. The hub can draw up to 15 Watts of power from the connected host and operating multiple bus powered devices at one time with the total available power dependent on the connected host.
The extended length attached cable of 9.8” (25 cm) provides more flexibility for longer reach connection requirements and plug and play installation.
Connect Both USB-C & USB-A Peripherals
With ports for both USB-C and USB-A peripherals, this hub is backwards compatible supporting both legacy and new USB devices. You can connect flash drives, video capture devices and external hard drives, with fast data transfer speeds of up to 10 Gbps. This 4-port USB Type-C hub enhances your productivity, giving you the connections you need while you work.
HB31C3A1CB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- 4 PORT USB-C HUB: Expand the connectivity of a USB-C laptop or PC by adding 1x USB-C & 3x USB-A ports with this USB 3.1/3.2 Gen 2 SuperSpeed 10Gbps adapter hub; Supports USB 3.0/2.0 devices
- MORE POWER FOR DEVICES: USB bus-powered hub w/ data transfer speeds up to 10Gbps & power up to 15W shared with all downstream devices; Supporting SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, etc.
- COMPACT & PORTABLE: A light weight laptop hub with durable aluminum housing, 9.8 in (25 cm) length attached USB-C host cable and small form factor [4.1 in (105 mm) x 1.8 in (45 mm) x 0.6 in (1.6 cm)]
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 0.25 m |
| Certification | RoHS, REACH, CE, FCC |
| Network | |
|---|---|
| UASP support | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64 |
| Other operating systems supported | Android |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 68 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 207 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 200 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 430 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | Realtek - RTS5423 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )