StarTech.com 4-Port USB-C Hub - USB-C to 1x USB-C and 3x USB-A - USB 3.0 Hub~4-Port USB-C Hub - USB-C to 1x USB-C and 3x USB-A - USB 3.0 Hub - 5Gbps
KEY FEATURES
- Expand the connectivity of your USB-C enabled computer
- Carry the USB-powered hub with you anywhere, with a portable and lightweight design
- Add both USB-C and USB-A ports to your MacBook, Chromebook, or computer that features a USB Type-C port
- Thunderbolt 3 data port compatible
- Fast, easy installation with broad OS support and no additional drivers required
- Backward compatible with older USB 2.0 and 1.1 devices
- Compliant with USB 3.2 Gen 1 and data rate up to 5Gbps
- Plug-and-play and hot-swap compatible
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4-Port USB-C Hub - USB-C to 1x USB-C and 3x USB-A - USB 3.0 Hub~4-Port USB-C Hub - USB-C to 1x USB-C and 3x USB-A - USB 3.0 Hub - 5Gbps. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Width: 40 mm, Depth: 75 mm, Height: 13 mm. Package width: 133 mm, Package depth: 163 mm, Package height: 42 mm. Cable colour: Black
Turn a USB Type-C port on your laptop into three USB Type-A ports (5Gbps) and one USB Type-C port
The 4-port USB 3.0 hub lets you connect both USB-C and USB-A peripherals to your laptop or Chromebook, through a single USB Type-C or Thunderbolt 3 port.
The hub is ideal for virtually all USB-C equipped laptops, such as the Dell Latitude 11 5000 2-in-1, and the Dell XPS 12.
Get ready for USB-C
This USB 3.1 Gen 1 hub lets you expand your USB connection options using the USB-C port on your computer. It offers one USB-C and three USB-A ports, letting you connect traditional USB devices now, while still being able to connect the growing number of USB Type-C devices in the future.
The integrated, easy-to-use USB Type-C connector is small and reversible, which makes for easier insertions. You can connect the plug with either side facing up, which means less risk of damaging your ports, and less frustration.
Add USB ports to your laptop, anywhere you go
With a compact and lightweight design, the USB-powered hub is tailored for mobility. It easily tucks into your carrying case and expands your connectivity when traveling.
Plus, this versatile USB hub takes up minimal space on a desk, so you can use it in hot-desk or BYOD (Bring Your Own Device) environments.
Save money and time
Avoid the nuisance and cost of purchasing new peripherals by using this USB 3.0 hub with your current USB 3.0 and 2.0 devices. The bus-powered hub installs in seconds with no additional drivers or software required, and it’s compatible with virtually all operating systems.
The HB30C3A1CFB is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Expand the connectivity of your USB-C enabled computer
- Carry the USB-powered hub with you anywhere, with a portable and lightweight design
- Add both USB-C and USB-A ports to your MacBook, Chromebook, or computer that features a USB Type-C port
2 Year Warranty
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power | |
|---|---|
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 102 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Design | |
|---|---|
| Cable colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 235 mm |
| Master (outer) case length | 340 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | Genesys Logic - GL3522 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )