StarTech.com 4 Port USB C Hub - 3x USB-A/1x USB-C - 5Gbps USB 3.0 Type-C Hub (3.2/3.1 Gen 1) - Bus Powered - Portable USB-C to USB-A Adapter Hub - 28.5cm (11.2") Cable w/Cable Management~4 Port USB C Hub - 3x USB-A/1x USB-C - USB 3.0 Type-C Hub - USB 3.2
KEY FEATURES
- 4 PORT USB-C HUB: Expand the connectivity of a USB-C laptop or desktop PC by adding 3x USB-A and 1x USB-C ports with this SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) adapter hub; Supports USB 3.0/2.0/1.0 devices
- 15W SHARED POWER: Bus Powered USB Type-C hub w/ speeds up to 5Gbps & power up to 15W shared w/ all downstream devices; Supports SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams, headsets
- ORGANIZED & PORTABLE: Compact USB-C hub with hideaway cable management to prevent tangles in laptop bags or pockets; Lightweight travel hub w/ durable plastic housing, 11" (28 cm) attached USB-C cable
- COMPATIBILITY: OS independent, works with Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS, Android; Long host cable for USB-C/Thunderbolt 3 laptops on stands or 2-in-1s (Surface Pro 7/Book 3, iPad Pro/Air)
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals’ choice for over 30 years; This USB-C expander hub dongle is backed for 2-years by StarTech.com, incl free 24/5 North America based multi-lingual tech support
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4 Port USB C Hub - 3x USB-A/1x USB-C - 5Gbps USB 3.0 Type-C Hub (3.2/3.1 Gen 1) - Bus Powered - Portable USB-C to USB-A Adapter Hub - 28.5cm (11.2") Cable w/Cable Management~4 Port USB C Hub - 3x USB-A/1x USB-C - USB 3.0 Type-C Hub - USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) - Bus Powered - Portable USB-C to USB-A Adapter Hub - 11.2" (28.5cm) Cable w/Cable Management. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Grey, Housing material: Plastic. Power supply type: USB. Width: 50 mm, Depth: 135 mm, Height: 20 mm. Package width: 170 mm, Package depth: 142 mm, Package height: 30 mm
USB-C Hub | USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed 5Gbps) | Built-in Cable Manager | OS IndependentThis 4 Port USB-C Hub enables you to connect four SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) peripherals to your USB-C laptop or computer, an ideal solution for adding USB ports to a device that has limited USB ports available. It features a wrap-around cable manager, allowing you to tuck away the built-in cable for easy portability.Note: USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) is also know as USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps), and USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps).Expands the Connectivity of Your ComputerWith this USB-C hub you can connect three USB-A devices, and one USB-C device, to a single USB-C port on your USB-C host device. The USB Type-C hub shares up to 15W (5V/3A) of power between connected devices, making it an ideal solution for connecting SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, web cams and USB headsets. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480 Mbps).Highly Portable and SleekFeaturing a durable plastic housing that's lightweight, and a sleek warp-around cable management system, this USB hub is the perfect travel companion for your laptop. Its small footprint ensures it will store easily in your laptop bag, and the wrap-around cable manager prevents tangles, ensuring easy accessibility. The USB hub is bus powered so there's no bulky external power adapter.Wide Device CompatibilityThe USB hub is OS independent ensuring support on a wide range of platforms including Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS and Android. The built-in host cable is 11 in. (28 cm) long, providing enough length to easily integrate into any workstation, reaching your host device even when it's placed on a laptop riser or stand. The USB-C host connection works with any USB-C or Thunderbolt 3 laptop, tablet, smartphone or 2-in-1, such as Surface Pro 7, Surface Book, iPad Pro, MacBook/MacBook Pro/MacBook Air, XPS or X1 Carbon.HB30CM3A1CB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime 24/5 multi-lingual North American based technical support. StarTech.com has been the IT professionals' choice for over 30 years.The StarTech.com Advantage
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| USB Power Delivery | No |
| Cable length | 0.266 m |
| Network | |
|---|---|
| UASP support | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 74 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 129.8 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | Realtek - RTS5411E |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )