StarTech.com ~4-Port USB-C™ Hub 10 Gbps - 3x USB-A & 1x USB-C - Powered
KEY FEATURES
- Adds one USB-C and three USB-A ports (including one fast-charge BC 1.2 port) to your Mac, Windows, Linux or other USB-C laptop or USB-C enabled tablet (ie. iPad Pro)
- USB hub is self-powered with included universal power adapter
- USB Type-C hub supports USB 3.2 Gen 2 data transfer rates up to 10 Gbps
- Mountable with StarTech.com dock mounts for flexible wall and desktop installations
- Compact design with an extended host cable of 3.3’ (1 m) to accommodate a variety of setups
- Plug-and-play installation with no drivers required
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com ~4-Port USB-C™ Hub 10 Gbps - 3x USB-A & 1x USB-C - Powered. Host interface: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C. Data transfer rate: 10000 Mbit/s, Product colour: Black, Grey, Housing material: Aluminium, Plastic. Power supply type: AC, Power consumption (typical): 24 W, Input voltage: 110 - 240 V. Width: 60 mm, Depth: 100 mm, Height: 25 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 150 mm, Package depth: 220 mm
USB Type-C™ Hub | USB 3.2 Gen 2 | 1 m Host Cable | Fast-Charge Port | Mountable | Mac & Windows®Expand the connectivity of your USB-C laptop with this new generation USB-C 3.1 Gen 2 hub offering 10Gbps supporting greater bus bandwidth to connected devices and faster data transfer speeds. This self-powered 4-Port USB-C hub plugs into the USB Type-C™ or Thunderbolt™ 3 port on your device, adding one USB-C port and three USB-A ports, so you can quickly connect more USB devices.Easy Setup & InstallationThis compact, lightweight USB-Type-C hub is a convenient and compact addition to your laptop setup. The hub is self-powered and includes a universal power adapter to provide better support of USB devices, such as external storage, that may draw more power.The USB-C host cable is detached and with an extended length of 1m (3.3’), it provides more flexibility for longer reach connection requirements and plug and play installation.For added flexibility and security, the mini hub features mounting holes to work with StarTech.com dock mounts such as SSPMSVESA or SSPMSUDWM.Connect USB-C & USB-A PeripheralsWith ports for both USB-C and USB-A peripherals, this hub is backward compatible supporting both legacy and new USB devices. It features one always-on USB-A fast-charge port which supports two modes of operation:1.Data transfer and charging when the laptop is connected and on2.Dedicated or hostless charging which provides a higher charging current, when the host is off, on standby, or disconnectedYou can connect video capture devices, portable flash drives, and external hard drives, with fast data transfer speeds of up to 10 Gbps. This 4 port USB Type-C hub enhances your productivity, giving you the connections you need while you work or travel.The IT Pro’s Choice Since 1985StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.HB31C3A1CS is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. Expand the connectivity of your USB-C laptop with this new generation USB-C 3.2 Gen 2 hub offering 10 Gbps supporting greater bus bandwidth to connected devices and faster data transfer speeds. This self-powered 4-Port USB-C hub plugs into the USB Type-C™ or Thunderbolt™ 3 port on your device, adding one USB-C port and three USB-A ports, so you can quickly connect more USB devices.Easy Setup & InstallationThis compact, lightweight USB-Type-C hub is a convenient and compact addition to your laptop setup. The hub is self-powered and includes a universal power adapter to provide better support of USB devices, such as external storage, that may draw more power.The USB-C host cable is detached and with an extended length of 3.3' (1 m), it provides more flexibility for longer reach connection requirements and plug and play installation.For added flexibility and security, the mini hub features mounting holes to work with StarTech.com dock mounts such as SSPMSVESA or SSPMSUDWM.Connect USB-C & USB-A PeripheralsWith ports for both USB-C and USB-A peripherals, this hub is backward compatible supporting both legacy and new USB devices. It features one always-on USB-A fast-charge port which supports two modes of operation:Data transfer and charging when the laptop is connected and on• Dedicated or hostless charging which provides a higher charging current, when the host is off, on standby, or disconnectedYou can connect video capture devices, portable flash drives, and external hard drives, with fast data transfer speeds of up to 10 Gbps. This 4 port USB Type-C hub enhances your productivity, giving you the connections you need while you work or travel.The IT Pro's Choice Since 1985StarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to IT Professionals. Our local StarTech.com Technical Advisors have broad product expertise and work directly with our StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.HB31C3A1CS is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.The StarTech.com Advantage
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Link, Power |
| Cable length | 1 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Network | |
|---|---|
| UASP support | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Input current | 0.8 A |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type M |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 87 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Cables included | USB Type-C |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 325 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | Realtek - RTS5423 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )