StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub plus 3 Dedicated USB Charging Ports (2 x 1A & 1 x 2A) - Wall Mountable Metal Enclosure~4 Port USB 3.0 Hub (5Gbps) plus 3 Dedicated USB Charging Ports (2 x 1A & 1 x 2A) - Wall Mountable Metal Enclosure
KEY FEATURES
- Provides 4 USB 3.2 Gen 1 hub ports, and 3 dedicated USB charging ports (2 x 1A, 1 x 2A)
- Supports USB Battery Charging Specification 1.2, including Apple® and Samsung Galaxy™ devices
- Compliant with SuperSpeed USB 3.2 Gen 1, with support for up to 5 Gbps
- Backward compatible with USB 2.0 and 1.x devices
- Compact, metal enclosure
- Includes wall-mount bracket
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4 Port USB 3.0 Hub plus 3 Dedicated USB Charging Ports (2 x 1A & 1 x 2A) - Wall Mountable Metal Enclosure~4 Port USB 3.0 Hub (5Gbps) plus 3 Dedicated USB Charging Ports (2 x 1A & 1 x 2A) - Wall Mountable Metal Enclosure. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B, Hub interfaces: USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Aluminium. Power supply type: DC, Input voltage: 100 - 240 V, Input current: 1.3 A. Mac operating systems supported: Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain.... Width: 45 mm, Depth: 110 mm, Height: 24 mm
The ST4300U3C3 USB 3.0 Hub enables simultaneous data hub and USB charging functionality by adding three dedicated USB charge ports, as well as four USB 3.0 data ports, for a total of seven ports, all through a single USB 3.0 host connection.
The USB hub ports are compliant with the SuperSpeed USB 3.0 specification, offering data transfer rates up to 5 Gbps, and are backward compatible with USB 2.0 and 1.x specifications.
This externally powered USB hub also integrates 3 dedicated USB charging ports, providing 2 x 1A and 1 x 2A ports, enabling both data hub and USB charging station functionality. Support for USB Battery Charging Specification 1.2 lets you charge most mobile devices, including the Apple® iPhone®, iPad®, Microsoft® Surface™, Samsung Galaxy Tab™ and more.
Designed for easy access to the ports when connecting or disconnecting devices, the hub features an upright port orientation, in a compact and durable metal enclosure. For added flexibility, the hub includes a bracket for wall-mounted installations.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
- Sync and charge several USB devices simultaneously with a combination of hub and USB charging ports
- Easily connect and disconnect devices with accessible upright ports
- Connect up to four USB 3.0/2.0/1.x devices simultaneously at their respective maximum speeds
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Hub interfaces | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | DC |
| Input current | 1.3 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power plug type | Type M |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 45 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 131 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 166 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 606 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 363 mm |
| Master (outer) case length | 455 mm |
| Master (outer) case height | 359 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | VLI - VL812 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )