StarTech.com 3-Port USB-C Hub with Ethernet - 3x USB-A - Gigabit Ethernet - USB 3.0 5Gbps - Bus-Powered - 1ft/30cm Long USB Type-C Host Cable - GbE - Portable USB-C to USB-A Hub
KEY FEATURES
- USB HUB WITH ETHERNET: USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) expansion hub features a USB-C host connector, 3x USB-A ports, and GbE - Each USB port can provide up to 4.5W dependent on bus power provided by laptop/computer, with overcurrent protection on downstream ports
- GIGABIT ETHERNET: The USB hub features a built-in GbE adapter to provide the reliability and security of wired Ethernet - The Ethernet controller is fully compatible with IEEE 802.3u/ab standards and supports WoL, Jumbo Frames, and V-LAN Tagging
- COMPATIBILITY: Supports all major operating systems, incl. Windows, macOS, Linux, iPadOS, ChromeOS, Android - Compatible w/ Thunderbolt 3/4 & USB4 host devices such as MacBook (Intel/M1/M2), Lenovo X1 Carbon, Dell XPS, Microsoft Surface - Works w/USB 2.0
- EXTRA LONG CABLE: Bus-powered USB Hub with compact housing and extra long attached 1ft. (30cm) host cable for longer reach, and to reduce connector strain when used with laptops risers or 2-in-1 devices (such as Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite X2)
- CONNECTIVITY TOOLS: Optimize the performance and security of this USB-C hub, using the included MAC Address Changer, USB Event Monitoring and Wi-Fi Auto Switch utilities (available for download)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 3-Port USB-C Hub with Ethernet - 3x USB-A - Gigabit Ethernet - USB 3.0 5Gbps - Bus-Powered - 1ft/30cm Long USB Type-C Host Cable - GbE - Portable USB-C to USB-A Hub. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Grey, Housing material: Plastic. Ethernet interface type: Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. Power supply type: USB. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10..., Mac operating systems supported: Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14..., Other operating systems supported: Android
10/100/1000Mbps Ethernet | USB Type-C to 3x USB Type-A | USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) | 1ft (30cm) Built-In Host CableThis USB-C Hub with Gigabit Ethernet adds three USB-A 3.2 Gen 1 (5Gbps) ports and one Gigabit Ethernet port to a USB-C enabled computer. The bus-powered USB Hub connects to a USB-C port on a laptop computer, using the built-in 1 ft. (30 cm) host cable. This USB hub is compact in size, facilitating portability when travelling.Gigabit EthernetThe USB hub features a Gigabit Ethernet adapter. The Ethernet controller is compatible with the IEEE 802.3u/ab standards and supports Wake-on-LAN (WoL), Jumbo Frames, and V-LAN Tagging. The network adapter enhances laptop network reliability, security, and performance, by utilizing wired 10/100/1000Mbps Ethernet.Connect up to Three USB-A DevicesThe 3-port USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) Hub adds three USB-A ports by connecting to a single USB-C port. The USB hub is backward compatible with USB 2.0 (480Mbps) devices, ensuring support for a wide range of modern and legacy USB peripherals (e.g., external storage devices, thumb drives, HDDs/SSDs, HD cameras, mice, keyboards, webcams, and audio headsets).The USB Hub is bus-powered. It draws up to 15W of power from the USB-C host computer. Each downstream USB-A port is capable of providing up to 4.5W (5V/0.9A) of power to the connected peripherals. For added protection to connected USB devices, the USB ports feature Overcurrent Protection (OCP). OCP prevents USB peripherals from drawing more power than is safely allocated for the port.Plug and PlayThis device is compatible with all major operating systems, including Windows, macOS, ChromeOS, iPadOS, and Android. The Hub is automatically detected and configured upon connection to a host computer. This ensures automatic installation and setting configuration with any USB-C laptop, including Thunderbolt 3, Thunderbolt 4 and USB4 computers such as Apple MacBook (Intel/M1/M2), Lenovo X1 Carbon and Dell XPS. The built-in extra long 1 ft. (30 cm) USB-C host cable ensures easy setup and reduces connector strain on 2-in-1 devices such as the Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite X2 and laptops on riser stands.Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools ApplicationDeveloped to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that is compatible with a wide variety of IT connectivity accessories. The software suite includes:•MAC Address Pass-Through Utility : Improve network security.•USB Event Monitoring Utility : Track and log connected USB devices.•Wi-Fi Auto Switch Utility : Enable users to quickly access faster network speeds via wired LAN.For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/connectivity-toolsThis product is backed for 2-years by StarTech.com, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.The StarTech.com Advantage
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Microphone in | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Flow control support | Yes |
| VLAN tagging | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Card reader integrated | No |
| Hub interfaces | RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| UASP support | Yes |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Activity, Link |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 37 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 104 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Master (outer) case length | 335 mm |
| Master (outer) case width | 530 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | VIA/VLI - VL817, ASIX - AX88179A |
| Cable length | 0.3 m |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.