Silverstone VIDA 240 SLIM Computer case Liquid cooling kit 12 cm Black
KEY FEATURES
- 38mm total thickness for fan and radiator
- SilverStone’s unique 22mm radiator design, allows for effective heat dissipation in cases with space constraints
- Water pump integrated within the radiator
- Aluminum alloy cavity pump strengthens the overall structure
- Three phase, six pole motor design
- 9-bladed pressure optimized fan blades
- Rotatable CPU water block
- Integrated rubber padding on fan mounts to further reduce vibrational noise
- ARGB controller included with 10 lighting modes, and adjustable brightness and color changing speed
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Silverstone VIDA 240 SLIM. Type: Liquid cooling kit, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 300 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Noise level (low speed): 15.9 dB, Noise level (high speed): 33.9 dB, Maximum airflow: 66.83 cfm. Product colour: Black
Every millimeter counts!
VIDA 240 SLIM features a 22mm thick radiator and 16mm thick 120mm fan for a total of 38mm total thickness; engineered to achieve maximum cooling performance in space-constrained systems
Aesthetically stunning
VIDA 240 SLIM features integrated ARGB lighting effects on the water block and fans, providing tasteful internal lighting in your SFF builds
Slimmer in size with no performance sacrificed
VIDA series included fans are designed with 9-bladed pressure optimized fans which produces high airflow volume with high static pressure, and a wide RPM range via PWM control, allowing acoustic levels be kept at a minimum while guaranteeing maximum cooling performance when required
Unique pump placement
A three phase, six pole pump motor integrated within the radiator to further overcome interference issues whilst reducing the pumps overall output noise level
Suits any configuration
Whether your system has a 90 degree or a 180-degree motherboard layout, a rotatable CPU water block design enables a perpendicular water block no matter the angle of view
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan diameter | 12 cm |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level (low speed) | 15.9 dB |
| Noise level (high speed) | 33.9 dB |
| Maximum airflow | 66.83 cfm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Pump motor speed | 4200 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Rubber |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Illumination LED | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Fan connector | 4-pin |
| Water block material | Copper/Plastic |
| Power | |
|---|---|
| Pump voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.5 cm |
| Radiator height | 2.2 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 7.4 cm |
| Waterblock depth | 7.4 cm |
| Waterblock height | 4.1 cm |
| Fan thickness | 3.8 cm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )