Samsung 9100 PRO PCIe® 5.0 NVMe™ M.2 SSD - 4 TB
KEY FEATURES
- Samsung NVMe SSD powered by V-NAND technology
- Up to 14,800 MB/s sequential read and 13,400 MB/s write speed
- Upto 2,200K IOPS random read and 2,600K IOPS random write speed
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Samsung 9100 PRO PCIe® 5.0 NVMe™ M.2 SSD - 4 TB. SSD capacity: 4 TB, SSD form factor: M.2, Read speed: 14800 MB/s, Write speed: 13400 MB/s, Component for: PC/Game console
Breakthrough PCIe® 5.0 performance
Push PCIe® 5.0 performance to the max. 9100 PRO achieves lightning-fast sequential read/write speeds up to 14,800/13,400 MB/s, two times faster than 990 PRO. Leave Gen4 limits behind with random read/write speeds up to 2,200K/2,600K IOPS, only possible by Gen5.
Impressive processing power
Speed past productivity limits. Exhilarating random read/write speeds enable ultra-fast parallel processing for countless fragmented data, at up to 2,200K/2,600K IOPS. Experience superior output and instant loads for huge games, high-performance tasks, and even AI applications.
Rapid AI creation
Intelligence redefines performance. Defy your limits in work and play with an on-board AI PC and AI content generation, fuelled by 9100 PROs exhilarating random read/write speeds up to 2,200K/2,600K IOPS. Swift loads, smooth gameplay, seamless performance.
Exceptional performance at your fingertips
Elevate your competitive edge. Breeze through video editing, 3D art, and even long streaming sessions with the latest PCIe® 5.0 interfaces. Experience cutting-edge performance anytime, anywhere, on any device, and choose the storage you need with expansive capacity up to 8TB.
Extraordinary thermal efficiency
Peak performance, uninterrupted. The advanced 5nm controller power architecture enhances power efficiency up to 49% over 990 PRO. Exceptional thermal control ensures nothing disrupts your flow, so you can keep the most demanding programs running with the max possible power of PCIe® 5.0.
Samsung Magician software
Make your SSD work like magic. Samsung Magician software's optimisation tools ensure the best SSD performance. It's a safe and easy way to migrate all your data for a Samsung SSD upgrade. Protect valuable data, monitor drive health, and get the latest firmware updates.
Bringing innovations to life
For decades, Samsungs NAND flash memory has powered groundbreaking technologies that have changed every part of our daily lives. This NAND flash technology also powers our consumer SSDs, making room for the next big push of innovation.
PCIe® 5.0 Performance
Max 14,800/13,400 MB/s sequential speeds,two times faster than 990 PRO.
Advance your gameplay
Mega capacity with exceptional compatibility.
Innovative Power & Thermal Control
Up to 49% enhanced power efficiency with advanced thermal control.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 4 TB |
| Interface | PCI Express 5.0 |
| Memory type | V-NAND TLC |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 2.0 |
| Component for | PC/Game console |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 14800 MB/s |
| Write speed | 13400 MB/s |
| Random read (4KB) | 2200000 IOPS |
| Random write (4KB) | 2600000 IOPS |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 3.3 V |
| Power consumption (read) | 9 W |
| Power consumption (write) | 8.2 W |
| Average power consumption (write) | 8.2 W |
| Average power consumption (read) | 9 W |
| Power consumption (idle) | 0.007 W |
| Power consumption DevSlp (device sleep) | 5.7 mW |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80.2 mm |
| Depth | 2.38 mm |
| Height | 80.2 mm |
| Weight | 9 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 65 g |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )