Philips LFH5220 Headphones Wired Head-band, In-ear Black, Silver
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Philips LFH5220. Product type: Headphones. Connectivity technology: Wired. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 3 m. Weight: 53 g. Product colour: Black, Silver
Transcription made easy with a Philips foot pedal
The ergonomic design of the new Philips foot pedal range sets new standards in terms of usability in the professional dictation arena. The development is based on detailed research into the movements made during transcription. Transcriptionists can stop and start playback with only a slight movement of the heel, and without lifting the foot unnecessarily, which both increases efficiency and makes the device a pleasure to work with.
Outstanding audio quality with Philips transcription headphones
Lightweight under-the-chin style stereo headphones designed to deliver excellent sound quality, with soft ear cushions for wearing comfort, and a hanging bracket that attaches the headset to a monitor.
Bring stereo sound output to your computer with the Philips USB audio adapter
Add stereo sound output to computers via the USB port even if they lack a sound card. Connect virtually any headphones or speakers. Just plug them into the adapter and plug the adapter into a USB port. There is no software driver to install or external power adapter needed.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Wearing style | Head-band, In-ear |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 3 m |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Y |
| Connector contacts plating | Gold |
| Headphones | |
|---|---|
| Maximum input power | 10 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 103 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver type | Dynamic |
| Driver unit | 1.4 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 53 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Y |
| Cables included | USB |
| Quantity | 1 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Headphones & Headsets products found.