Neomounts by Newstar monitor desk stand
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Neomounts by Newstar monitor desk stand. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 6 kg, Minimum screen size: 33 cm (13"), Maximum screen size: 68.6 cm (27"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Tilt angle range: -45 - 45°. Product colour: Black
The Neomounts by Newstar FPMA-D550DD3BLACK is a full motion desk stand for three flat screens up to 27" with a maximum weight capacity of 6 kg. The versatile tilt (90°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. Additionally, the mount features height adjustment (0-43,2 cm), to create the perfect work situation. The smart cable management clips ensure orderly routing of the cables. Additionally, the mount features an Easy-release VESA, that allows you to (de)attach the monitors in a wink of an eye.
The FPMA-D550DD3BLACK is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Deviant hole patterns can be covered using one of Neomounts by Newstar's VESA adapter plates.
Warranty: 5 year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 3 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Y |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment range | 0 - 432 mm |
| Tilt angle range | -45 - 45° |
| Swivel angle | 180° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Y |
| Tilt adjustment | Y |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1430 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 465 mm |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 128 mm |
| Package net weight | 6.6 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 325 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 410 mm |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 17.1 kg |
| Harmonized System (HS) code | HS7326909890 |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Monitor Mounts & Stands products found.