Neomounts by Newstar floor stand
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Neomounts by Newstar floor stand. Maximum weight capacity: 70 kg, Minimum screen size: 94 cm (37"), Maximum screen size: 177.8 cm (70"), Minimum VESA mount: 200 x 200 mm, Maximum VESA mount: 600 x 400 mm. Tilt angle range: 0 - 5°. Product colour: Black
The Neomounts by Newstar floor stand, model NS-M1250BLACK is a mobile floor stand for flat screens up to 70" (178 cm). This mobile stand is a great choice for space saving placement or when wall-, ceiling mounting or desk placement is not an option. This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location.
Neomounts by Newstars' floor stand, NS-M1250BLACK holds your TV, AV equipment and even hides your cables. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the stand nice and tidy. The casters allow the stand to move it to where you need it. Easily roll this cart through doorways and over thresholds. The trolley features four solid castor wheels, of which the two front wheels are equipped with a brake.
Neomounts by Newstar NS-M1250BLACK is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 70 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x400mm. The mount is also suited for Microsoft Surface Hub 2S(X).
All installation material is included with the product.
Warranty: 5 year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | 0 - 5° |
| Angle of rotation | 90° |
| Included number of shelves | 1 |
| Cable management | Y |
| Tilt adjustment | Y |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 920 mm |
| Depth | 700 mm |
| Height | 137 mm |
| Package width | 1020 mm |
| Package depth | 865 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package net weight | 22.5 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 1020 mm |
| Master (outer) case length | 865 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case gross weight | 26.4 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 11 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 22.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | HS7326909890 |
| Other features | |
|---|---|
| Wheels | Y |
| Country of origin | China |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Monitor Mounts & Stands products found.