Lindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter
KEY FEATURES
- Connects an HDMI source to a DP display
- Supports resolutions up to 4K UHD 3840x2160@60Hz
- Enclosed USB cable for power supply
- High Dynamic Range support provides deeper blacks, brighter whites and a wider colour gamut
- 2 year warranty
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter. Cable length: 157 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 2: DisplayPort. Connector 1 dimensions (WxDxH): 30 x 8 x 17 mm, Connector 2 dimensions (WxDxH): 71 x 12 x 31 mm, Weight: 50 g. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 174 mm, Package depth: 194 mm
A converter allows devices which use different interfaces e.g. HDMI and DVI to connect to one another by converting one signal to the other.
The Lindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter allows the connection of HDMI source devices, such as a PC, Blu-ray player or media player to DisplayPort monitors digital signage and LFDs (Large Format Displays). Supporting resolutions up to 3840x2160@60Hz 4:4:4 8bit, this converter ensures superior clarity content within innovative workspaces, engaging collaboration environments and educational setups. Immersive multi-channel audio is supported up to 7.1CH to compliment the video on screen.
For added convenience the converter features a USB power cable, allowing the converter to be externally powered when used with low power HDMI sources. The converter can also be used to add an additional display to extend the available desktop workspace. It is also ideally suited for travelling due to its compact, lightweight form factor and convenient plug and play installation.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 157 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Power source | USB |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Bend radius (min) | 2.5 cm |
| Product colour | Black |
| Chipset | LT6711A |
| Cable type | Round cable |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 70% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 30 x 8 x 17 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 71 x 12 x 31 mm |
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 174 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 60 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Video Cable Adapters products found.