Lenovo ThinkVision MC50 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Black
KEY FEATURES
- 1920 x 1080 pixels
- Full HD
- Built-in microphone
- Privacy camera
- Interface: USB 2.0
- Mounting type: Clip/Stand
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkVision MC50. Maximum video resolution: 1920 x 1080 pixels, Camera HD type: Full HD, Digital zoom: 4x. Interface: USB 2.0, Product colour: Black, Mounting type: Clip/Stand. Width: 150 mm, Depth: 126 mm, Height: 58 mm. Package width: 150 mm, Package depth: 126 mm, Package height: 58 mm
Add clarity to your business vision with Lenovo ThinkVision MC50 Monitor Webcam. This feature-rich webcam adds easy functionality to your daily operations when paired with compatible monitors. Capturing 1080p RGB video images with its 1/2.9-inch RGB sensor, MC50 delivers clear images for all your videoconferencing needs. Its wide 90° field of view fits your content comfortably in the frame, while the cam swivels -45° to 225° and tilts +/-30° up and down. Thanks to Lenovo’s proprietary smart traffic light, which automatically turns on a tiny light when you are engaged in a meeting, and a physical camera shutter, you can say goodbye to privacy concerns. MC50’s built-in dual microphones with noise cancellation provide clear audio that you can count on, captured up to 2 meters away.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Digital zoom | 4x |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Design | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.9 mm (1 / 2.9") |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Cable length | 1 m |
| Certification | CE for EU/EFTA, FCC and ICES for North America, CB(62368 -1), KCC for South Korea, BSMI for TW, VCCI for Japan, UKR for Ukraine, SASO for Saudi Arabia, EAC for Russia/CU, VCCI for Japan, NOM for Mexico |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 126 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 237 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )