Kioxia PM7-R 2.5" 30.7 TB SAS BiCS FLASH TLC
KEY FEATURES
- 24G SAS interface with single/dual-port support
- T10 Multi-Stream Write support
- 2.5-inch form factor, 15 mm Z-height
- 1 DWPD with 100 % Random Write Workload
- Power Loss Protection and End-to-End Data Protection, including T10 DIF
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Enterprise SAS SSDSAS SSD 2.5-inch
PM7-R Series 24G SAS Enterprise SSD is optimized for read intensive applications, including web services, data warehousing, streaming media and video on demand. The series provides high levels of performance, reliability and endurance, and is designed to minimize total cost of ownership.
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D flash memory, this 7th generation enterprise SAS SSD PM7-R Series offers 1 DWPD (Drive Writes Per Day) with capacities up to 30.72 TB.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 30.7 TB |
| Interface | SAS |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Component for | Server/workstation |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 22.5 Gbit/s |
| Read speed | 4150 MB/s |
| Write speed | 3200 MB/s |
| Random read (4KB) | 720000 IOPS |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 12 V |
| Power consumption (average) | 5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 68.8 mm |
| Depth | 100.5 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 150 g |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )