Kingston Technology Internal SSD KC600 2.5" 2048 GB Serial ATA III 3D TLC
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kingston Technology KC600. SSD capacity: 2048 GB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 550 MB/s, Write speed: 520 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: PC/notebook
Remarkable performance in full capacity Kingston’s KC600 is a full-capacity SSD designed to provide remarkable performance and optimised to provide functional system responsiveness with incredible boot, loading and transfer times. It comes in a 2.5" form factor using SATA Rev 3.0 interface with backwards compatibility. The KC600 utilises the latest 3D TLC NAND technology while supporting a full security suite that includes AES 256-bit hardware encryption, TCG Opal and eDrive. It features read/write speeds of up to 550/520MB/s* to efficiently store your data up to 2TB**. It’s available in a bundle kit that provides everything you need for a smooth and easy desktop and notebook installation and upgrade. - Remarkable performance - Features the latest 3D TLC NAND technology - Supports a full security suite (TCG Opal, AES 256-bit, eDrive) - Available in range of full capacities * Based on “out-of-box performance” using a SATA Rev 3.0 motherboard. Speed may vary due to host hardware, software and usage. IOMETER random 4K read/write is based on 8GB partition. ** Some of the listed capacity on a Flash storage device is used for formatting and other functions and is thus not available for data storage. As such, the actual available capacity for data storage is less than what is listed on the products. For more information, go to Kingston’s Flash Memory Guide at kingston.com/flashguide.
Warranty: 5 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 2048 GB |
| Interface | Serial ATA III |
| Memory type | 3D TLC |
| Component for | PC/notebook |
| Hardware encryption | Y |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Random write (4KB) | 80000 IOPS |
| Controller type | SMI SM2259 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (read) | 1.3 W |
| Power consumption (write) | 3.2 W |
| Power consumption (average) | 0.2 W |
| Power consumption (idle) | 0.06 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100.1 mm |
| Depth | 69.8 mm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 40 g |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )