Kingston Technology DataTraveler 128GB USB-A + USB-C 3.2 Gen 1 DuoG2
KEY FEATURES
- USB-A and USB-C connectors
- Innovative dual moving cap design
- High capacity storage up to 256GB**
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kingston Technology DataTraveler 128GB USB-A + USB-C 3.2 Gen 1 DuoG2. Capacity: 128 GB, Device interface: USB Type-A / USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Form factor: Cap. Weight: 10 g. Product colour: Black, Green
With dual USB-A/C moving cap design
Kingston® DataTraveler® Duo features dual USB connectors that work with both USB Type-A and USB Type-C®* ports for maximum compatibility. The innovative dual moving cap design makes the drive stylish and convenient, with no cap to lose. With capacities up to 256GB**, you can easily access and transfer documents, photos, videos, music and more between your USB-A and USB-C devices with the DT Duo. The product is backed by a five-year limited warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
USB-A and USB-C® connectors for maximum compatibility
Works with your USB Type-C and Type-A devices for easy file storage and sharing.
Innovative dual moving caps
The unique design keeps the connectors safe and protected.
Large capacity storage
Capacities up to 256GB** for large files and videos.
5-year warranty with free technical support
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Compatible operating systems | Windows 11, macOS (v. 13.7.6 +), Linux (v. 4.4x +), Chrome OS |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black, Green |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | DataTraveler |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 21.2 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 10.4 mm |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 11.4 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 19.08 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120.7 mm |
| Master (outer) case length | 171.4 mm |
| Master (outer) case height | 114.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 562.61 g |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China, Taiwan |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )