Kingston Technology 7680G DC600ME (Mixed-Use) 2.5" Enterprise SATA SSD
KEY FEATURES
- Designed for data center environments
- Hardware-based power loss protection
- Latency and IOPS consistency
- AES 256-bit encryption with DC600ME
- Capacities of up to 7.68TB*
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kingston Technology 7680G DC600ME (Mixed-Use) 2.5" Enterprise SATA SSD. SSD capacity: 7.68 TB, SSD form factor: 2.5", Read speed: 560 MB/s, Write speed: 530 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: Server/workstation
Kingston’s DC600M and DC600ME SSDs are fourth-generation data center SATA 3.0, 6Gbps SSDs utilising 3D TLC NAND intended for “mixed use” server workloads. Both are well suited for a wide variety of server applications and include on-board power loss protection via hold-up capacitors. DC600M and DC600ME are designed to protect data against unexpected power failure and to ensure the drive will successfully reinitialise on the next power-up of the system. Designed to deliver low latency and IO consistency for system integrators, hyperscale data centers and cloud service providers.
DC600ME features AES 256-bit encryption and supports TCG OPAL 2.0 security standards.
Capacities available from 480GB–7.68TB* to meet your data storage requirements.
Designed for data center environments
Optimised to meet the high demands of server RAID applications with low latency and IO consistency as the key design criteria.
Hardware-based PLP
Power loss capacitors to protect user data against unexpected power loss and enhance performance.
Delivers excellent quality of service (QoS)*
Optimised performance predictability to meet
service-level agreements (SLAs).
AES 256-bit Encryption with DC600ME
Protect sensitive data with support for AES 256-bit hardware-based encryption and TCG Opal 2.0 security standards with DC600ME.
Capacities up to 7.68TB
Upgrade and manage storage with capacities up to 7.68TB.*
Limited 5-year warranty with free technical support
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Interface | Serial ATA III |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Component for | Server/workstation |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Random read (4KB) | 94000 IOPS |
| Random write (4KB) | 34000 IOPS |
| Read latency | 130 µs |
| Write latency | 70 µs |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| H/W PLP function | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| TBW rating | 14016 |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (read) | 1.6 W |
| Power consumption (write) | 3.6 W |
| Power consumption (average) | 1.45 W |
| Power consumption (idle) | 1.3 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 69.9 mm |
| Height | 7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 9.14 mm |
| Package height | 184.2 mm |
| Package weight | 93.2 g |
| Package type | Hanging box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) case width | 135.9 mm |
| Master (outer) case length | 203.2 mm |
| Master (outer) case height | 69.8 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.01 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )