Kensington UH7000C USB 3.0 7-Port Hub + Charging
KEY FEATURES
- Plug in your peripheral accessories into any of seven USB 3.0 ports
- Using USB 3.0 technology, the hub supports transfer speeds up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0
- 4 AMPs are available to fast charge smartphones and/or tablets when hub is plugged into a wall outlet for external power
- Ports are compliant with USB BC 1.2 standard & with BC 1.2 devices-iPad® 4th gen, iPad Air™ & iPad mini (check your device specs)
- Compatible with systems running Windows® 8.1/8/7/Vista/XP and Mac OS® X 10.6 or later
- Plug & Play installation with no driver downloads necessary
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kensington UH7000C USB 3.0 7-Port Hub + Charging. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Compatible products: Apple iPad 4, iPad Air, iPad mini. Windows operating systems supported: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP, Mac operating systems supported: Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow..., Compatible operating systems: macOS 10.6 or above; Windows XP or above. Width: 108 mm, Depth: 52 mm, Height: 17 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 125 mm, Package depth: 186 mm
108 mm x 52 mm x 17 mm
62g
Add 7 USB ports for simple device expansion
USB 3.0 for data speeds up to 5 Gbps, which is 10x faster than USB 2.0
1.5 AMPs are available to fast charge smartphones and/or tablets when hub is plugged into a wall outlet for external power
Plug & Play installation with no driver downloads necessary
Compatible with systems running Windows XP or above and macOS 10.6 or above
Charging ports are compliant with USB BC 1.2 standard and compatible with BC 1.2 devices such as iPad® 4th gen, iPad Air™ and iPad mini (check your device specs)
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB ports quantity | 7 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery | Yes |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Apple iPad 4, iPad Air, iPad mini |
| Power | |
|---|---|
| USB charging port | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Compatible operating systems | macOS 10.6 or above; Windows XP or above |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 108 mm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 62 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 210 g |
| Design | |
|---|---|
| Cable colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 200 mm |
| Master (outer) case length | 205 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.53 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )