Jabra Evolve2 Buds - USB-C MS Wireless Charging Pad
KEY FEATURES
- Up to 8 hours of battery, 33 with the case
- Great for hybrid working
- Bluetooth, up to 20m
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2 year warranty
- Active Noise-Cancellation (ANC)
- Jabra MultiSensor Voice™ for professional calls on the go
- Use either earbud with mono mode
- Certified for leading virtual meeting platforms
- USB adapter enhances sound & connection
- Ultra-compact design for maximum comfort
- Up to 8 hours battery, 33 with the case and fast charge
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Jabra Evolve2 Buds - USB-C MS Wireless Charging Pad. Product type: Headset. Connectivity technology: True Wireless Stereo (TWS), Bluetooth. Recommended usage: Calls/Music. Wireless range: 20 m. Cable length: 0.3 m. Weight: 5.4 g. Product colour: Black
Beyond the office
Pitching from the kitchen. Calling from the co-working space. Fitting the status meetings around the daily dog walk. With the right technology, you can work wherever your day takes you.
Evolve2 Buds are your portable, pocketable, ultra-convenient slice of office life, when the actual office is nowhere to be seen. Everything you need to make the most of this ‘working on the go’ business, packed into a pair of tiny true wireless earbuds.
ADVANCED BLUETOOTH MULTIPOINT
Switch it up
You’re mid-Monday-morning-meeting on your laptop when your mobile rings. Ignore? Leave your team meeting? With advanced Bluetooth Multipoint, you don’t need to choose.
Use your buds for all your calls, staying connected to your laptop and smartphone, with a handy notification if a call comes in on your mobile while you’re in a meeting on your laptop. So you can switch, switch, and switch again.
UNIFIED COMMUNICATIONS (UC)
Choose your tools wisely
Not all earbuds are created equal. Did you know some of them – like Evolve2 Buds – are actually certified for apps like Google Meet, Microsoft Teams and Zoom?
It all comes down to our professional-grade USB adapter – something non-certified headphones don’t have. Just use it to connect to your laptop, and voilà: a more stable connection and a significantly better experience on your UC platform.
JABRA MULTISENSOR VOICE
Get some fresh air
A walk can work wonders for your mood. Your calls? Not so much. We wanted to fix that, so we created Jabra MultiSensor Voice™.
It might sound complicated, but all you really need to know is that it opens up a lot more possibilities for where you could take your next call.
PLUG-AND-PLAY USB
Your new secret weapon
Don’t underestimate the power of the professional plug-and-play USB adapter that comes with Evolve2 Buds. Just imagine how unstoppable you’ll be when you’re not saying “hang on, you cut out there”, every five minutes.
Not to mention the added freedom that comes with knowing you don’t have to stay within two meters of your laptop at all times… another coffee anyone?
ULTRA-COMPACT DESIGN
Small and perfectly formed
We use our massive database of 62,000 ear scans and our unique statistical modeling methods to create tiny earbud designs that fit like they were made for you.
And Evolve2 Buds are no different. In fact – this is our smallest true wireless earbud design yet. You know, just in case the office headset vibe isn’t quite the look you’re going for.
Waterproof and dust-resistant, Evolve2 Buds are good to go just about anywhere, rain or shine.
BATTERY LIFE
They work as hard as you do
In and out of calls, anywhere but the office, and nowhere near a power source – most buds couldn’t hack it, but most buds weren’t built for hybrid working.
With their pocket-friendly case, they’re good for up to 33 hours. And if you somehow manage to use all of those, a super-rapid charge feature will win you back over an hour of power in just five minutes.
The case is Qi-certified, for wireless charging. Buy the bundle and get the wireless charging pad included (we’re nice like that).
Use one bud while the other charges in the case to stretch your battery life out even further.
NOISE CANCELLATION
Reclaim your thinking space
Home offices in the school holidays. Co-working spaces. Airport departure lounges. The places you need to work are often noisy. Enter the winning combination of a snug, noise-isolating fit and Active Noise Cancellation (ANC), to help you find a quiet moment whenever (and wherever) you need one.
Use the MyFit feature in the Jabra Sound+ app to find your optimal seal, for maximum ANC performance.
HEARTHROUGH
Hear the important stuff
Coffee orders, boarding calls, or kids with a quick question – there’ll always be things you need to hear. So HearThrough makes sure you always do.
HEARING PROTECTION
We’ve got you
When you spend a lot of time on calls, you need to protect your hearing.
We’re part of a company that makes professional, consumer, and medical-grade audio technology, so when it comes to preventing hearing damage, you can put your trust in us.
Jabra SafeTone™ & SafeTone™ G616 monitor average audio levels and include PeakStop™ to protect your ears from sudden loud audio spikes
Warranty: 2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | In-ear |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Multi-key |
| Volume control | Touch |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Cable length | 0.3 m |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP57 |
| LED indicators | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Music playback | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone G616 |
| Auto-connect | Yes |
| HD voice | Yes |
| Certification | Cisco, MFi, Qi, Zoom, Amazon Chime, Amazon Alexa |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | HFP |
| Frequency response (talk mode) | 80 - 8000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Wireless range | 20 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Ear coupling | Intraaural |
| Driver unit | 6 mm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction type | Active |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 80 - 8000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Number of microphones | 6 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time (ANC off) | 10 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 8 h |
| Continuous audio playback time (charging case/ANC on) | 33 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time (ANC off) | 5 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery recharge time | 2 h |
| Standby time | 7008 h |
| Wireless charging | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 19 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 5.4 g |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 75 x 28 x 38 mm |
| Charging case weight | 52 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 41 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Charging case type | Wired & Wireless |
| Quick start guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Accessories included in set | 3 sizes silicone eartips |
| Eartips material | Silicone |
| Extra earbuds | Yes |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Easy pairing | Yes |
| Charging case | Yes |
| Supplier features | |
|---|---|
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Metal, Rubber, Polycarbonate (PC) |
| Other features | |
|---|---|
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Voice guidance languages | English, French, German, Japanese, Korean |
| Voice guidance | Yes |
| Applications supported | Jabra Sound+, Jabra Direct, Jabra Xpress |
| Voice control | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Y |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Headphones & Headsets products found.