iStorage diskAshur PRO3 SSD 1 TB Encrypted Portable SSD | USB 3.2 Gen 1
KEY FEATURES
- In a world where safeguarding your valuable data is a priority, the iStorage diskAshur PRO3 is the ultimate choice for ensuring top-of-the-line data security
- Introducing the iStorage diskAshur PRO3 – a state-of-the-art portable HDD/SSD that sets a new benchmark in effortless data security. With its sleek design and user-friendly interface, this brand-new device ensures unparalleled protection for your data
- The diskAshur PRO3 HDD/SSD is pending the new FIPS 140-3 Level 3 validation standard. The recent successful evaluation and issuance of the CAVP certificates demonstrates compliance with the latest U.S. government computer security standards for cryptographic modules. The issued CAVP certificates are listed below:
- iStorage diskAshur3 cryptographic library- Certificate A5501
- iStorage diskAshur3 EC library- Certificate A5502
- iStorage diskAshur3 RNG library- Certificate
- Using the device is effortlessly simple: simply connect to the host USB port (USB Type-A and Type-C cables included) and input the user-configured 8-64 digit PIN. Upon entering the correct PIN, all data stored on the drive will be decrypted and accessible. To lock the drive, simply eject it from the host, and all data will be encrypted
- The diskAshur PRO3 HDD/SSD is pending the new FIPS 140-3 Level 3 validation standard
- Faster transfer read/write speeds of 450MB/s, outpacing the impressive speeds of the diskAshur PRO2 range
- The diskAshur PRO3 provides real-time Full Disk data security through the implementation of a Military-grade FIPS PUB 197 validated AES-XTS 256-bit hardware encryption algorithm. This comprehensive approach ensures strong protection against unauthorised access
- The diskAshur PRO3 is engineered to provide tamper-proof security
- Accessing its components requires physically breaking the enclosure clearly indicating any tampering attempts. Moreover, all internal parts are shielded with a layer of durable epoxy resin, enhancing protection against physical attacks
- The firmware of the iStorage diskAshur PRO3 complies with FIPS 140-3 Level 3 standards. Additionally, the drive features a secure microprocessor certified to Common Criteria EAL5+, along with a distinctive flash lock mechanism, providing defence against potential firmware attacks
- on the microprocessor
- It also provides robust protection against BadUSB attacks via an innovative secure USB controller firmware protection mechanism. This
- guarantees the authentication of the USB controller firmware prior to any unlocking attempt, further enhancing security measures
- OS & platform independent. Cross-platform compatible with: MS Windows, macOS, iPadOS, Linux, Android, Chrome, Thin Clients, Zero, Clients, Embedded Systems, Citrix, VMware, DVR’s, Medical
- Equipment, Printers, Scanners, CCTV
- In fact, it will work on any device with a USB port!
- Ease of use
- Government accreditations
- Transfer your files in seconds
- Enhanced encryption and physical security
- Advanced firmware protection
- IP56-certified
- – Dust and water-resistant
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Introducing the iStorage diskAshur PRO3 - a state-of-the-art portable HDD/SSD that sets a new benchmark in effortless data security. With its sleek design and user-friendly interface, this brand-new device ensures unparalleled protection for your data. Meticulously crafted to offer enhanced portability and security, the diskAshur PRO3 incorporates all the essential features of other iStorage products, such as PIN protection and hardware encryption, alongside numerous innovative technological advancements. The TAA-compliant drive is available in capacities of up to 16TB and redefines the standard for securing data with ease and confidence.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Security | |
|---|---|
| Lock-out function | Yes |
| Solid state drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Read speed | 448 MB/s |
| Write speed | 444 MB/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| PIN-secured access | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS, 256-bit AES-ECB, 256-bit AES-CBC |
| TRIM support | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Certification | FIPS 140-3 Level 3 compliantThe diskAshur PRO3 HDD/SSD is pending the new FIPS 140-3 Level 3 validation standard. The recent successful evaluation and issuance of the CAVP certificates demonstrates compliance with the latest U.S. government computer security standards for cryptographic modules. The issued CAVP certificates are listed below:iStorage diskAshur3 cryptographic library- Certificate A5501iStorage diskAshur3 EC library- Certificate A5502iStorage diskAshur3 RNG library- Certificate E198 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | C-TICK, CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA), UKCA, WEEE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717098 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 83 mm |
| Depth | 20.8 mm |
| Height | 131 mm |
| Weight | 257 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992c |
| Other features | |
|---|---|
| Keypad integrated | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )