i-tec USB-C Charging Metal HUB 7 Port
KEY FEATURES
- USB-A/USB-C Charging HUB, with up to 7 devices
- Compatible with all laptops or tablets with USB-C, USB4 or ThunderboltTM ports
- Metal body offers maximum durability and protection
- Small size makes the HUB easy to carry, even in your pocket
- 7x USB 3.0 ports offer the possibility to connect various peripherals as well as a fast HDD/SSD or flash drive for fast data transfer
- Charging speed up-to 7.5W per port
- Additional USB-C port for charging HUB ports up to 15W (adapter not included)
- HUB supports all common current operating systems (Windows, macOS, Linux, Android, Chrome OS, iPadOS)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
i-tec USB-C Charging Metal HUB 7 Port. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Grey, Cable length: 0.3 m. Other operating systems supported: Android. Width: 157 mm, Depth: 30 mm, Height: 21 mm. Package width: 180 mm, Package depth: 100 mm, Package height: 27 mm
USB-C, USB4 and Thunderbolt 3 or 4 are becoming increasingly popular on today’s laptops and tablets. Along with their increasing use, the number of USB ports on the body of laptops is decreasing. And if you need to connect accessories to your device that don’t have enough ports anymore, you can use this small but handy hub that also supports active charging.
With this hub, you get an additional 7 USB 3.0 ports (up to 5 Gbps). Connect an external keyboard and mouse, transfer data or movies from a USB flash drive at up to 5 Gbps or charge your mobile devices at up to 7.5W.
The Hub requires no drivers to install, just plug it in with the USB-C cable and you can start using it right away. The Hub has built-in surge protection for your computer in case of short circuits on peripherals. Thanks to its compact size and light weight, you can always carry it in your bag – the metal surface protects the hub from damage and scratches.
The Hub supports charging, via an external USB-C adapter up to 15W (5V, 3A)*
* Adapter not included.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 7 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 0.3 m |
| Plug and Play | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, ChromeOS, iPadOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 157 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 116 g |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )