i-tec Metal USB-A/USB-C HUB 2x USB 3.0 + 2x USB-C (10 Gbps)
KEY FEATURES
- Small, efficient and flexible USB-A/USB-C HUB
- 2x USB 3.2 Gen 2 port, 2x USB-C port Gen 2 (data only)
- Fast data transfer (up to 10 Gbps)
- Surge and current protection
- No installation required for connection (Plug & Play)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
i-tec Metal USB-A/USB-C HUB 2x USB 3.0 + 2x USB-C (10 Gbps). Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C. Data transfer rate: 10000 Mbit/s, Product colour: Black. Other operating systems supported: Android, ChromeOS. Width: 110 mm, Depth: 30 mm, Height: 11 mm. Package width: 100 mm, Package depth: 20 mm, Package height: 155 mm
USB-A, USB-C and Thunderbolt” 3 or 4 are ever more popular on modern laptops and tablets. Along with this more widespread use also comes a decrease in the number of USB ports on laptops. If you need to connect accessories to your device and find that you have a shortage of ports, this little, handy hub is here to help.
The hub provides 4 additional USB ports: two standard USB 3.2 Gen 2 ports, and two USB-C ports. Connect your external keyboard and mouse, transfer data or films from a USB flash drive at a speed of up to 10 Gbps or charge your mobile devices (at standard USB speed with 0.9 A).
The hub requires no drivers, simply connect it by a USB-C cable and you can start using it immediately. The hub features built-in overvoltage protection for your computer for the event of a short circuit in your peripherals. And of course, the hub is backwards compatible with USB 2.0. Thanks to its compact size and low weight, you can carry the hub in your bag at all times – its metal casing protects it from damage or scratches.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Card reader integrated | No |
| DC-in jack | No |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Overcurrent protection | Yes |
| Surge protection | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Android, ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 123 g |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Metal |
| Performance | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )