HP OMEN Gaming 16-ap0300na Copilot+ PC AMD Ryzen™ 9 8940HX Laptop 40.6 cm (16") 2K 24 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Black
KEY FEATURES
- AMD Ryzen™ 9 8940HX (up to 5.3 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal 2K display
- NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- 24 GB DDR5-5200 MT/s (2 x 12 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP OMEN Gaming 16-ap0300na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 9, Processor model: 8940HX, Processor frequency: 2.4 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: 2K, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 610M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
Bold performance that doesn't burn out
The new OMEN 16 not only has the power of the latest next-gen AMD[1] and NVIDIA components, but it also has the proper thermal innovations to keep them from burning out. Pair that with OMEN AI for maximum possible FPS at the click of a button and Unleashed Mode for that extra boost in performance, and you have our most reliably powerful laptop yet.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Colour name | Shadow black |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Gaming |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Colour gamut | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8940HX |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 32 |
| L3 cache | 64 MB |
| L2 cache | 16 MB |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 12 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory slots (available) | 2 |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory data transfer rate | 5200 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Shadow black |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | Otter.ai, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision FHD |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP segment | Home |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity (Watt-hours) | 83 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in bezel; Keyboard keycaps, scissors and keyboard plate contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.45 kg |
| Width | 357.5 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 2.61 cm |
| Height (rear) | 2.54 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 63 mm |
| Package depth | 567 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 3.19 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | OMEN |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 199642629578 |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | SODIMM |
| Supplied AC adapter type | Paint finish |
| UNSPSC-code | 43211503 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.