HP EliteBook 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 255U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
KEY FEATURES
- Intel Core™ Ultra 7 255U (up to 5.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA display
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMe™ SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP EliteBook 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 255U. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.69 kg
An innovative AI PC tailored for hybrid teams
Equip your high-performing teams with an AI-enhanced PC[3] that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 G1i 16 inch AI PC efficiently meets the requirements of multitasking teams worldwide.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Mexico |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Glacier silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Processor | |
|---|---|
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor threads | 14 |
| Processor cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor model | 255U |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| NPU performance up to | 12 TOPs |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Sparsity support | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Memory | |
|---|---|
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 24 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Hall sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity (Watt-hours) | 62 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
|---|---|
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Password protection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Depth | 251 mm |
| Width | 359.4 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | EliteBook 8 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 199764075505 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.