Corsair HS80 RGB Headset Wireless Head-band Gaming Black
KEY FEATURES
- Black Gaming Head-band Headset
- Wireless USB connectivity 18 m
- 20 - 40000 Hz 32 Ω 116 dB
- Microphone type: Boom -40 dB 2200 Ω
- Built-in battery
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
AUDIO QUALITY
CATCH EVERY SOUND
From a faint whisper to a resonating blast, a pair of custom-tuned 50mm high-density neodymium audio drivers catch every sound in exquisite detail with an expanded frequency range of 20Hz-30,000Hz.
BUILD QUALITY
ABSOLUTE COMFORT
Designed with plush memory foam earpads with breathable cloth fabric and a stress-free floating headband design.
SPATIAL AUDIO
IMMERSIVE DOLBY ATMOS®
Places the sounds of the game all around you with three-dimensional precision, so you can react faster and more accurately.
WIRELESS
ROBUST WIRELESS CONNECTIVITY
Connect with hyper-fast SLIPSTREAM WIRELESS for extremely low-latency, high-quality audio, so you hear every shot, step, and shout as it happens.
CLARITY
BROADCAST-GRADE OMNI-DIRECTIONAL MICROPHONE
Captures your voice with terrific clarity with a flip-up mute function and built-in LED mute indicator.
FEATURE PROFILE
CALL THE SHOTS
01. ON-EAR VOLUME AND MUTE CONTROLS
Enable on-the-fly adjustments to your audio without pulling you out of the game.
02. 3 IN 1 DEVICE SUPPORT
Connect up to three SLIPSTREAM wireless devices with a single USB receiver, making a full wireless setup hassle-free.
03. DYNAMIC RGB LIGHTING
Customize your color, turn on an audio visualizer lighting effect, or anything in between.
04. PS5/PS4 WIRELESS COMPATIBILITY
Connect to your PS5/PS4 with the included wireless USB receiver.
HS80 RGB WIRELESS AND iCUE
CORSAIR iCUE software enables precise control over your headset, with pre-tuned audio profiles, custom equalizer settings, sidetone control, and customizable RGB lighting.
UNITE YOUR SETUP
CORSAIR iCUE software brings your entire setup together, creating a fully immersive ecosystem with intuitive control.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Gaming |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Control unit type | External control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Cable length | 1.5 m |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multi |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Dolby Atmos |
| On/off switch | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Wireless range | 18 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone frequency | 20 - 40000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Battery | |
|---|---|
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time | 20 h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 368 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Cables included | USB |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Headphones & Headsets products found.