Corsair AF140 ELITE Case Fan | 140mm 1600 RPM 84.5 CFM PWM Fluid Dynamic Bearing (FDB) White
KEY FEATURES
- Computer case Fan 14 cm 1600 RPM
- 84.5 cfm 1.73 mmH2O Fluid Dynamic Bearing (FDB)
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 140 x 140 x 25 mm
- White
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Corsair AF140 ELITE. Type: Fan, Fan diameter: 14 cm, Rotational speed (min): 400 RPM, Rotational speed (max): 1600 RPM, Noise level (low speed): 31 dB, Maximum airflow: 84.5 cfm, Minimum air pressure: 0.1 mmH2O, Maximum air pressure: 1.73 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: White
AF ELITE SERIES
HIGH-PERFORMANCE FANS WITH AIRGUIDE TECHNOLOGY
NEW CHAMPION OF COOLING
HIGH-PERFORMANCE COOLING
The ideal cooling fans for your PC provide optimal airflow to keep components cool at low to medium speeds.
With up to 84.5 CFM of airflow at peak 1,600 RPM, AF ELITE Series fans deliver the perfect balance between low noise, strong static pressure, and high airflow without compromising performance.
POWERFUL GUIDED AIRFLOW
CORSAIR AirGuide technology uses anti-vortex vanes to concentrate airflow, delivering improved cooling performance across your system's components.
AS QUIET AS A WHISPER
Thanks to its low-noise design, the AF ELITE Series fan spins as quietly as 31.0 dba.
Designed to support Zero RPM mode, AF ELITE fans eliminate fan noise by only spinning up when temperatures reach the threshold you've set using CORSAIR's iCUE software with a CORSAIR COMMANDER fan controller (sold separately).
EXCEPTIONAL DURABILITY
A fluid dynamic bearing reduces friction with lubricant between the shaft and bearing, ensuring exceptional durability and lifespan with minimal noise.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level (low speed) | 31 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 15.3 cfm |
| Maximum airflow | 84.5 cfm |
| Minimum air pressure | 0.1 mmH2O |
| Maximum air pressure | 1.73 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.39 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 223 g |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Other features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | China |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )