ASUS TUF Gaming T500 T500MV-13420H317W Intel® Core™ i5 i5-13420H 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Windows 11 Home Mini Tower PC Black, Grey
KEY FEATURES
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core i5-13420H (12MB Cache)
- NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7)
- 16GB DDR5-SDRAM (1 x 16) & 1000GB SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS TUF Gaming T500 T500MV-13420H317W. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-13420H. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5060. Operating system installed: Windows 11 Home, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 330 W. Chassis type: Mini Tower. Product type: PC. Weight: 5.9 kg. Product colour: Black, Grey
Built for combat.
ASUS made its name on PC components like motherboards and graphics cards, so we know what a quality PC looks like. We carefully designed this entire system from the ground up, rigorously tested it for rock-solid stability and reliability, and tuned it for incredible power efficiency, and thermal performance.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-13420H |
| Processor cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 12 |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 45 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Number of front USB ports | 3 |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Number of rear audio ports | 3 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini Tower |
| Colour name | Solar Eclipse Gray |
| Placement supported | Vertical |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black, Grey |
| Introduction year | 2025 |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Market positioning | Gaming |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 330 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | REACH |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 155.5 mm |
| Depth | 296.4 mm |
| Height | 356.8 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| General | |
|---|---|
| Product family | TUF Gaming T500 |
| Other features | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471500000 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.