ASUS TUF Gaming M4 Air mouse Ambidextrous USB Type-A Optical 16000 DPI
KEY FEATURES
- Gaming-grade 16,000 dpi optical sensor for pixel-precise tracking, plus DPI button for four-level sensitivity adjustment
- Durable and ultralight 47-gram Air Shell design
- IPX6 water repellent protective coating on the printed circuit board assembly (PCBA) guards against accidental spills and moisture
- ASUS Antibacterial Guard inhibits bacterial growth to keep the mouse surface and buttons clean and sanitary
- Flexible TUF Gaming Paracord minimize snags for a wireless-like experience
- Low-friction pure 100% PTFE feet ensure a swift and smooth glide
- 6 tactile, programmable buttons and 3 onboard memory profiles enable customization
- Exclusive Armoury Crate software allows for easy and intuitive configuration
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS TUF Gaming M4 Air. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Optical, Device interface: USB Type-A, Movement resolution: 16000 DPI, Buttons quantity: 6, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 40 G. Power source: Cable. Product colour: Black
The ultralight TUF Gaming M4 Air wired gaming mouse features a gaming-grade 16,000 dpi optical sensor to give you pixel-precise tracking. And with six tactile programmable buttons and three onboard memory profiles, you can tailor it to suit your play style. The M4 Air takes your game to new heights. Weighing only 47 grams while maintaining a durable, solid construction, it features a flexible TUF Gaming Paracord and 100% PTFE mouse feet that reduce friction to ensure a swift and smooth glide. In addition, ASUS Antibacterial Guard protection inhibits bacterial growth to keep surfaces sanitary. ULTRALIGHT AIR SHELL DESIGN The ASUS R&D team created an ultralight Air Shell design comprising of a hollow pyramidal frame to the keep the weight of the TUF Gaming M4 Air down to a mere 47 grams while maintaining durability and structural integrity. 100% PTFE MOUSE FEET & TUF GAMING PARACORD Smartly engineered for weight reduction and freedom of movement, TUF Gaming M4 Air features a TUF Gaming Paracord made of soft, lightweight and flexible fiber to minimize snags, and its 100% PTFE mouse feet ensure an effortless glide. PROTECTIVE IPX6 WATER RESISTANCE The printed circuit board assembly (PCBA) of the TUF Gaming M4 Air is treated with an IPX6 water-repellent protective coating to guard against accidental spills and sweaty palms. Note: In the event of accidental spills or moisture in the mouse, ROG recommends to switch it off and leave it for 24 hours to dry. ULTIMATE ACCURACY Every strike is critical. At the heart of the TUF Gaming M4 Air is a specially tuned optical sensor for unerring accuracy and precision to help you take down the competition. ASUS ANTIBACTERIAL GUARD To keep your TUF Gaming M4 Air hygienic, its surfaces and side buttons are protected by the new ASUS Antibacterial Guard ionic silver treatment. Positively-charged silver (Ag+) ions bind with the cell walls of negatively-charged microbes and bacteria, disrupting their internal functions and preventing further growth. Antibacterial Guard has been scientifically shown to inhibit the growth of bacteria by more than 99%* over a 24-hour period, keeping the surfaces of your mouse clean and sanitary, potentially reducing the spread of harmful bacteria. *Subjected to ISO 22196 Antimicrobial Activity and Efficacy tests conducted by the Taiwan Testing Center SGS SIX TACTILE & PROGRAMMABLE BUTTONS The TUF Gaming M4 Air features six tactile and programmable buttons, allowing you to tailor controls to suit your style of play. The left and right buttons are separated from the top cover, resulting in lower actuation force and travel distance for faster and more tactile clicks. A DPI switch lets you adjust sensitivity on the fly, while two strategically placed left-side buttons and a clickable scroll wheel offer additional control options. ARMOURY CRATE Armoury Crate software offers extensive controls and an intuitive UI that lets you tune the TUF Gaming M4 Air to suit the way you play. Create profiles, map buttons, adjust performance settings, and more.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Gaming |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Buttons durability (million clicks) | 60 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| USB Power Delivery | No |
| USB Type-C charging port | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | TUF Gaming |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 126 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 39.6 mm |
| Weight | 47 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )