ASUS TUF-AX4200 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
KEY FEATURES
- Ultrafast WiFi 6 - Enjoy speeds up to 4200 Mbps and 4X network efficiency with OFDMA and 160 MHz channels
- True Multi-Gigabit wired speeds - Aggregated 2 Gigabit LAN connections, wired 2.5Gbps port and WiFi 6
- Easy Port Forwarding in 3 Steps - Open NAT makes port forwarding simple, eliminating frustrating and complicated manual configuration
- ASUS AiMesh Support – Create a flexible, seamless whole-home mesh network with AiMesh-compatible routers
- Tested Durability and Stable Operation - TUF Gaming AX4200 is built to be durable and undergoes verified testing to ensure reliable, stable operation
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS TUF-AX4200. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 3603 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000Base-T(X). NAT functionality: PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through,.... Supported network protocols: IPv4, IPv6
TUF Gaming AX4200 is designed to give you stable and fast wireless and wired connections in device-dense environments. It's a router that benefits all your devices, from laptops, smartphones, and game consoles right down to all the IoT devices in your home.
4X Capacity. 2X Faster.*
WiFi 6 provides faster wireless speeds with OFDMA, BSS coloring and MU-MIMO technologies, and it also boosts network efficiency, so all your devices get their fair share of WiFi bandwidth. It's perfect for busy networks with lots of different WiFi devices, such as laptops, smartphones and smart home devices.
*The data compares speed of 4X4 WiFi 6 solution on 5GHz band 160MHz channel to speed of 4X4 WiFi 5 solution on 5GHz band 80MHz channel
True Multi-Gigabit Wired Speeds
TUF Gaming AX4200 can unlock up to 2Gbps of internet bandwidth by 2.5Gbps port, and aggregating two separate 1Gbps internet services using the LAN1 and LAN2 ports.*
*Link Aggregation (802.3ad) refers to the combining throughput of multiple devices.
WiFi that Goes Further
We've designed TUF Gaming AX4200 to give you the widest possible WiFi coverage. It uses OFDMA, a new technology in WiFi 6 that allows signals to travel further than they can in WiFi 5. Along with other enhancements like beamforming, which focuses the signal towards each device, TUF Gaming AX4200 reaches every corner.
Flexible and Scalable Wireless Mesh Networking
If you need more coverage or new functions, you can simply add another compatible router to your AiMesh network at any time!
Stable and Durable
TUF Gaming AX4200 is engineered to deliver maximum WiFi performance. The vent location and heatsink design improve cooling for increased stability, and the fixed antennas and metal port protectors increase physical durability.
One Router.
All Game Types.
TUF Gaming AX4200 provides gamers with different features for different game types.
Switch Modes for an Easy Life
Optimize whatever you're doing with different modes, and boost the task at hand!
Simultaneous Gaming and VPN
VPN Fusion lets you run both a VPN and an ordinary internet connection - simultaneously! So even if other network users need to use a VPN, you can still enjoy maximum gaming speeds.
Commercial-Grade
Security for Your Home
Home network security is crucial when you have multiple connected devices, and even more so when there are devices without anti-virus capabilities such as IoT devices. TUF Gaming AX4200 includes lifetime free AiProtection Pro, including the latest WPA3 security protocol and advanced Parental Controls. Every device is protected with TUF Gaming AX4200, and you can keep an eye on everything that's happening on your network via the handy mobile app.
More Privacy, Anywhere
Instant Guard gives you one-click secure internet access via TUF Gaming AX4200 from anywhere in the world, thanks to its encrypted data-tunneling VPN technology. With TUF Gaming AX4200, you can take your home network with you wherever you go — and say goodbye to web-based third-party VPNs!
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3603 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 3603 Mbit/s |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Port triggering | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 3 |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 3 |
| Support Samba (storage) | Yes |
| VPN server | VPN Server OVPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard |
| VPN support | VPN Client L2TPVPN Client OVPNVPN Client PPTPVPN Client WireGuardVPN Server IPSecVPN Server OVPNVPN Server PPTPVPN Server WireGuardVPN Fusion |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Bandwidth control | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Firewall | Yes |
| Guest access | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Filtering | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| URL filtering | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay |
| Protocols | |
|---|---|
| DHCP server | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| On/off switch | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Features | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.5 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 547.4 g |
| Height | 186 mm |
| Depth | 178 mm |
| Width | 265 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 433 mm |
| Package depth | 326 mm |
| Package height | 73 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )