ASUS GT-AX11000 wireless router Gigabit Ethernet Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) 4G Black
KEY FEATURES
- Triple-level Game Acceleration Accelerate game traffic every step of the way - from device to game server
- Battle-ready-hardware 1.8GHz quad-core CPU and 2.5GBase -T port for ultimate performance
- Front-line Network Security Neutralise internet threats before they hit your network
- Better Partner with Mesh System Compatible with ASUS AiMesh Wi-Fi system for seamless whole-home coverage
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS GT-AX11000. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 4804 Mbit/s. Ethernet LAN interface type: Gigabit Ethernet, Networking standards: IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, VPN support: IPSec Pass-Through PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through PPTP server OpenVPN server PPTP client L2TP.... Mobile network generation: 4G. Security algorithms: 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPS
Team Up Your ROG Gears For Victory
ROG PCs (motherboard, laptop, desktops) and ROG wifi routers together with Game First V network acceleration software ensure smoother online game with lower ping and less lag. No matter wire or wireless, Game First and Game Boost prioritise gaming packets and decrease so that you do not miss a bullet from the back.
Triple-Level Game Acceleration
GT-AX11000 provides triple-level game acceleration to boost game traffic every step of the way. This lowers ping rate and reduce game latency for better gaming experience
Port Forwarding In 3 Steps
Port forwarding is critical for gamers, to avoid the awkward situation of not being able to team up with friends.
Open NAT on GT-AX11000 cannot be easier, it only takes 3 steps. No more frustrating and complicated process needed.
ROG Gaming Centre: Rule Your Network
GT-AX11000 is designed with just one mission in mind: Make your gaming network awesome. It's packed with powerful gaming optimisations, and delivers dominating Wi-Fi performance, rock-solid stability and state-of-the-art security. The ROG-themed Gaming Centre interface provides easy point-and-click control over every incredible feature.
Don't Trust Your Victory To Luck
When it comes to ranking, a great connection to your game server is critical. Game Radar lets you check ping times to different servers4 before you play, so you can choose the best one and gain the competitive edge
Keep Your Gaming Band Clean
Tri-band networking lets you dedicate one 5GHz band to gaming only, so you can avoid competing for bandwidth with other devices on your home network. With dynamic frequency selection (DFS), ROG Rapture GT-AX11000 also unlocks 15 channels in the least-congested 5GHz bands, providing more bandwidth for all of your wireless devices.
Simultaneous Gaming And VPN
If you're fed up with virtual private networks dragging down game performance, ROG has the answer. ROG Rapture GT-AX11000 has a killer feature called VPN Fusion, which lets you run a VPN and an ordinary internet connection simultaneously! So even if other network users need to use a VPN, you can still enjoy maximum gaming speeds.
Light Up and Win
ROG Rapture GT-AX11000 is the first ROG router with Aura RGB lighting, which can display hundreds of colours and multiple effects for a stylish vibe that matches their other Aura-enabled gaming gear.
Fortified Frontline Network Security
ROG Rapture GT-AX11000 features AiProtection Pro powered by Trend Micro™ to defend your network from external attacks and threats by neutralising them before they can reach your devices. Even if your PC's security software isn't turned on, AiProtection Pro still protects your network from attacks and ntrusions, giving you added peace of mind.
Battle Ready Hardware
In addition to incredible wireless performance, GT-AX11000 comes with a 2.5G WAN/LAN port for up to 2.5X faster data transfers than regular Ethernet. The router is powered by a 1.8GHz 64-bit quad-core CPU to easily handle online gaming, supercharge USB data transfers and power LAN parties. For added convenience, a customisable button on the front of the router lets you instantly control a function of your choice, such as Aura RGB lighting, Game Boost or the DFS bands.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4804 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 4804 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1148 Mbit/s |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| VPN Passthrough | Yes |
| VPN support | IPSec Pass-ThroughPPTP Pass-ThroughL2TP Pass-ThroughPPTP serverOpenVPN serverPPTP clientL2TP clientOpenVPN client |
| Mobile network | |
|---|---|
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Memory card slot(s) | No |
| DC-in jack | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPS |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| URL filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, USB, WAN, WLAN, WPS |
| On/off switch | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 8 |
| Features | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.8 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 3.42 A |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.72 kg |
| Height | 60 mm |
| Depth | 241 mm |
| Width | 241 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )