StarTech.com 4 Port Portable SuperSpeed USB 3.0 Hub with Built-in Cable~4 Port Portable SuperSpeed USB 3.0 Hub with Built-in Cable - 5Gbps
KEY FEATURES
- Four SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 ports, with data transfer rates up to 5Gbps
- Travel friendly, with a portable, lightweight design and a built-in cable that offers flexible desk placement options
- Perfect for your laptop, MacBook, Microsoft Surface Pro 4, Surface Pro 3 and Surface Book
- Backward compatible with USB 2.0 and USB 1.0/1.1 specifications and devices
- Plug-and-Play and hot-swap compatible
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 4 Port Portable SuperSpeed USB 3.0 Hub with Built-in Cable~4 Port Portable SuperSpeed USB 3.0 Hub with Built-in Cable - 5Gbps. Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, Hub interfaces: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A. Data transfer rate: 5000 Mbit/s, Product colour: Black, Housing material: Plastic. Power source type: USB, Input voltage: 5 V. Width: 30 mm, Depth: 137 mm, Height: 22 mm. Package width: 183 mm, Package depth: 100 mm, Package height: 30 mm
Add four USB 3.0 ports to your laptop or Ultrabook using this slim, portable hub with an extended-length cable. This 4-Port Portable USB 3.0 Hub with Built-in Cable turns a single USB 3.0 port into four, letting you connect more of your devices to your computer.
The hub features a built-in, 25 cm (10 in) cable that is longer than what most traditional hubs offer. The extended-length cable gives you the flexibility to place the hub and your devices exactly where you want them, and it ensures the hub can connect to your laptop or tablet regardless of where the laptop’s USB 3.0 port is located.
Expand the connectivity of your laptop when you travel
This portable USB 3.0 hub is great for adding extra ports to your laptop, tablet, Microsoft Surface Pro 4, Surface Book, and other Microsoft Surface products.
With an integrated cable you have more flexibility to place the hub on your desk as desired. Plus, the hub is USB-powered for easy transport when you travel.
Upright port-configuration saves desk space
This USB hub offers a block-style design with ports placed across the top surface of the hub. With upright port access your connected devices (for example, flash drives and mouse and keyboard wireless receivers) take up less desk space.
Alternatively, you can lay the hub on its side for easy cable connections to devices like external hard drivers or printers.
Designed for easy use
With its compact design, you can easily position the USB 3.0 (also known as USB 3.1 Gen 1) hub on your desk or workspace to make your USB devices more accessible. There’s also ample space between the USB 3.0 ports, so it’s easy to plug and unplug the devices you use the most.
The USB 3.0 hub is natively supported in virtually all operating systems, which makes for an easy setup with no driver installation required. And because it’s backward compatible, you can connect both new and legacy USB devices (for example USB 2.0 peripherals).
The ST4300PBU3 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
- Connect up to four USB 3.0/2.0/1.x devices simultaneously at their maximum speeds
- Save desk space by connecting USB keys and dongles upright
Warranty: 2 Years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ports quantity | 4 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Hot-swap | Yes |
| LED indicators | Power |
| Cable length | 0.25 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Input voltage | 5 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Depth | 137 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 82 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 131 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 43977.72 h |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 329 mm |
| Master (outer) case length | 387 mm |
| Master (outer) case height | 323 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
|---|---|
| Chipset | VLI - VL812 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )