StarTech.com 16ft (5m) Premium Certified HDMI 2.0 Cable - High-Speed Ultra HD 4K 60Hz HDMI Cable with Ethernet - HDR10, ARC - UHD HDMI Video Cord - For UHD Monitors, TVs, Displays - M/M
KEY FEATURES
- HIGH PERFORMANCE CABLE: 16.4ft (5m) Premium Certified High-Speed HDMI cable with Ethernet supports 4K 60Hz (3840x2160), 18Gbps bandwidth, HDR10, Ultra-wide aspect ratio, ARC, 3D video, 32 Ch audio (5.1/7.1/Dolby TrueHD/Atmos), BT.2020 colorimetry
- PREMIUM HDMI 2.0 CABLE: Ultra HD 4K 60Hz HDMI cord is engineered and built to improve signal integrity - Featuring connector bodies encased in die-cast aluminum to prevent EMI induced signal degradation; Corrosion-resistant gold-plated connectors
- DURABLE: Tested to withstand 10,000+ insertions and 600+ bend cycles at 120° angle - Durable TPE jacket with soft molded TPE strain reliefs counters the stress of frequent bends - TPE is non-toxic and halogen free
- APPLICATIONS: Ideal for home/office, works with computer/laptop/desktop/PC/workstation - UHD HDMI cord to connect TV/monitor/display/projector, Samsung/Sony/Apple TV/Dell/LG - Works w/ HDMI 2.0 Ultra HD, and other resolutions
- SPECS: 16.4 feet (5 meter) - HDMI 2.0 - Premium Certified HDMI Cable - High-Speed Cable with Ethernet - Color: Gray and Black - HDMI Male to Male - Outer Diameter: 0.25" (6.5 mm) - 28 AWG - Jacket: TPE - EMI Shield: Al-Mylar Foil Braid
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
StarTech.com 16ft (5m) Premium Certified HDMI 2.0 Cable - High-Speed Ultra HD 4K 60Hz HDMI Cable with Ethernet - HDR10, ARC - UHD HDMI Video Cord - For UHD Monitors, TVs, Displays - M/M. Cable length: 5 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.0b, 3D, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black, Grey
Create Ultra High-Speed 4K 60Hz display with High Dynamic RangeThis 16.4 ft (5 m) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), and Dolby Vision for a higher contrast ratio and vivid colors.The cable also features Audio Return Channel (ARC) with up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™; DTS:X®; Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos® for high-quality sound.Premium High-Speed CertificationThe cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference from wireless signals.Key Features• Aluminum-mylar foil with braided shielding improves EMI protection• Long-lasting flexible TPE jacket and strain reliefs• TPE is a non-toxic and halogen-free• Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliabilityThis premium cable has been tested to withstand 10,000+ insertions.This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.The StarTech.com Advantage
Warranty: Lifetime
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black, Grey |
| HDMI version | 2.0b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable type | Round cable |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Shield material | Aluminium |
| Magnetically shielded | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Weight | 288 g |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 298 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Doesn't contain | Halogen |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 385 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )