LaCie 1big Dock 8 TB 3.5" External HDD | USB 3.2 Black
KEY FEATURES
- Innovative storage with docking station
- Up to 16 TB of desktop storage
- Transfer speeds of up to 240 MB/s
- 7,200 RPM Seagate® IronWolf® Pro enterprise-class hard drives
- USB hub, SD, and CompactFlash card slots
- DisplayPort 1.4 video output for 4K monitors
- Unique power pass-through and power delivery feature
- Dual Thunderbolt™ 3 ports for daisy chain
- USB compatibility for any PC and Mac®
- LaCie® Toolkit software suite
- Backed by five-year limited warranty with Rescue Data Recovery Services plan
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
LaCie 1big Dock. HDD capacity: 8000 GB, HDD size: 3.5". USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). HDD speed: 7200 RPM, Read speed: 280 MB/s, Write speed: 240 MB/s. Product colour: Black
The LaCie 1big Dock is a Thunderbolt 3 storage hub that lets you ingest files directly through built-in CF and SD card slots, connect two 4K displays, daisy chain devices via USB-C or USB 3.0 ports, and charge your laptop with up to 70W of power — all through a single cable. What’s more, it features an advanced-cooling design and a swappable, enterprise-class drive because what matters most? Extended reliability. The Epicentre of 4K Workflows - Store. Dock. Charge. Store high-res footage, dock peripherals, and charge a laptop - 5-in-1 docking includes CF and SD card slots, DisplayPort, dual Thunderbolt 3 ports - Enterprise hard drive IronWolf Pro offers best-in-class speed and reliability - Charge up. Enjoy a fast charge of up to 70W with unique power pass-through feature - Five-year Rescue Data Recovery Services plan - Includes one-month Adobe® Creative Cloud® All Apps Plan membership
Warranty: 5 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Read speed | 280 MB/s |
| Write speed | 240 MB/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt version | 3 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | CF, SD |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Built-in USB hub | Yes |
| Thunderbolt 3 Power Delivery | Yes |
| Thunderbolt 3 Power Delivery up to | 70 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB / Thunderbolt |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 56.3 mm |
| Depth | 118 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | Thunderbolt, USB |
| User guide | Yes |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )