Jabra Evolve2 65 Flex - Link380c MS Stereo
KEY FEATURES
- Up to 21 hours battery talk-time
- Great for hybrid working
- Up to 30m/100ft wireless range
- Connect to up to 2 devices
- Enhanced durability
- 2-year warranty
- Hybrid Active Noise-Cancellation
- Unique fold-and-go design
- On-ear wearing style
- Plug-&-play
- Unique fold-and-go design for portable professionalism
- Best-in-class Hybrid Active Noise-Cancellation (ANC) gives noise the silent treatment
- Keep your voice centre stage with voice-isolating Jabra ClearVoice microphone technology
- Out-of-this-world comfort with Jabra Air Comfort technology
- Dual connectivity, plug-and-play and up to 30m wireless range
- Certified for leading virtual meeting platforms
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Jabra Evolve2 65 Flex - Link380c MS Stereo. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired & Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Office/Call center. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 30 m. Weight: 136 g. Product colour: Black
8 am meeting at home. Mid-day catch-up from your local café. In-person presentation in the afternoon. With a unique fold-and-go design to make it the most portable professional headset, premium sound, best-in-class Hybrid ANC*, and revolutionary Jabra AirComfort technology, Evolve2 65 Flex transforms your hybrid workday, so you can work comfortably knowing wherever you wander, your attention won't.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| LED indicators | Bluetooth, Call |
| Virtual surround | No |
| Motion sensor | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Push-to-Talk (PTT) | No |
| Unified communications | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Daisy chain | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Auto-connect | Yes |
| HD voice | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| On/off switch | Yes |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Steel hinges | No |
| Certification | Cisco;Unify;Microsoft Teams;Apple MFi;Zoom;Google Meet;Amazon Chime;Amazon Alexa;Google Fast Pair |
| Power bass | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC, AVRCP, HSP, HFP, SPP |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Wireless range | 30 m |
| Headphones | |
|---|---|
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Headphone sensitivity | 84 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | Yes |
| Noise reduction type | Passive |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone frequency | 20 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Number of microphones | 6 |
| Microphone mute | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time | 32 h |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 21 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 20 h |
| Replaceable battery | No |
| Talk time (ANC on) | 16 h |
| Fast charging | No |
| Battery recharge time | 2 h |
| Standby time | 100 h |
| Wireless charging | Yes |
| Music player | |
|---|---|
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 136 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 45.5 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package height (imperial) | 11.2 cm (4.41") |
| Package depth (imperial) | 4.55 cm (1.79") |
| Package width (imperial) | 22.5 cm (8.86") |
| Packaging content | |
|---|---|
| Charging stand | No |
| Receiver included | Yes |
| Carrying case | No |
| Ear pad material | Foam |
| Power | |
|---|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Easy pairing | Yes |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Supplier features | |
|---|---|
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
|---|---|
| Automatic volume adjustment | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Heart rate monitor | No |
| USB cable length | 1.2 m |
| Voice guidance | No |
| Operating temperature (T-T) | 23 - 113 °F |
| Speakerphone | No |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Sound+;Jabra Xpress |
| Voice control | No |
| Width (imperial) | 20 cm (7.87") |
| Height (imperial) | 15.5 cm (6.1") |
| Depth (imperial) | 10.8 cm (4.25") |
| Auto power off | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Packaging content | Headset;Link 390 Bluetooth adapter;USB cable 1.2m/3.9ft;Carry pouch;User documents;Wireless charging pad (SKU dependent) |
| Protective pouch | Yes |
| Cable length (imperial) | 10 cm (3.94") |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| 2 ear cushions included | Single size leatherette cushion |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Headphones & Headsets products found.